ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

   
­­­­

Zločin a trest (15)

- psychologický román

Román řeší dilema, zda má člověk právo zabít jiného člověka, který škodí jiným lidem.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svět sovětů v Praze roku 1966 (celkově 13. vydání, ve Světě sovětů druhé). Ilustroval Jozef Baláž, z ruského originálu Prestupljenije i nakazanije /Преступление и наказание/ přeložil Jaroslav Hulák. Počet stran: 518.

ZAŘAZENÍ:

Jeden z významnějších románů tohoto autora.

KOMPOZICE DÍLA:

Dílo je rozděleno na šest částí plus epilog.

TÉMATIKA DÍLA:

Hlavním tématem tohoto díla není ani tak vražda, ale spíše vnitřní boj člověka se svědomím a vlastními myšlenkami. Zamyšlení se nad vlastními činy, o právu na život a na smrt, o nadřazenosti určitých lidí, jakožto i o podřazenosti zbytku společnosti.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Raskolnikov - chudý student, závislý na rodině; podle svého názoru, že některé lidi je možno bez výčitek zabít, spáchá vraždu na lichvářce, avšak ačkoliv by neměl cítit výčitky, tak se celý jeho dosavadní život rozpadá, obklopují jej pochybnosti o skutečném úmyslu vraždy

OBSAH:

Hrdinou tohoto díla je chudý student Raskolnikov. Ten se ocitá na pokraji bídy a jako východisko vidí vraždu lichvářky Ivanovny. Celou dobu nevěří, že tento hrůzný čin dokáže vykonat, ale jakmile se už k lichvářce dostane, vytáhne sekeru a nemilosrdně ji zavraždí. Naneštěstí se zde o chvíli později objeví její sestra Lizaveta, kterou Raskolnikov také zavraždí. Z lichvářčiny truhly ukradne různé cennosti a s mírnými obtížemi z domu uteče, lup skryje pod velký kámen tak, aby jej mohl najít jen on sám.

Raskolnikov se v pořádku vrací domů, ale najednou se ocitá v hlubokých depresích umocněných nepříjemnými zprávami o rodině, která za ním hodlá do Petrohradu přijet. Raskolnikov má kolem sebe vždy svého věrného přítele Razumichina, jenž se o něj v době depresí stará. Raskolnikov se také seznámí s těžkým alkoholikem Marmeladovem a také jeho dcerou Soňou, která celou rodinu pomocí prostituce živí.

Hlavní vyšetřovatel vraždy, Porfirij Petrovič, se dostává Raskolnikovi na stopu, avšak najednou je zmaten, protože k vraždě se přiznává Mikolka, malíř, který zrovna v domě lichvářky pracoval. Petrovič si utřídí fakta, vyslechne Mikolku a zjišťuje, že ten se přiznal jen z fanatických důvodů, aby na sebe vzal utrpení někoho jiného. Petrovič se sejde s Raskolnikovem, jemuž domlouvá, aby se k vraždě přiznal, protože to pro něj tak bude lehčí.

Raskolnikov se vlivem okolností svěřuje Soně, která také chce, aby se přiznal. Raskolnikov uvažuje o sebevraždě, ale nakonec odchází na komisařství, kde se přiznává k vraždě.
Soudem je shledán vinným, avšak kvůli jeho těžkým depresím se soudce domnívá, že jednal v náhlém pomatení smyslů. Právě díky tomu je odsouzen "jen" k osmi letům nucených prací na Sibiři. Sem jej doprovází Soňa. Raskolnikov očekává konec trestu, aby mohl začít nový život se Soňou. Věrný přítel Razumichin si nakonec vezme jeho sestru Duňu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velmi dobře propracované dílo, spojené s úžasnou postavou Raskolnikova, jenž sám sebe pokládá za člověka tak trochu nadřazeného, srovnává se s Napoleonem, ale zároveň si uvědomuje hrůzu, jíž spáchal.
Dostejovskij velmi věrohodně vylíčil celou tehdejší dobu, například snahu o sňatek v podání domluvy manželství mezi Lužinem a Duňou. Avšak také mnoho věcí, které se od té doby vůbec nezměnily: odposlouchání za dveřmi, pomluvy, vraždy z malicherných důvodů...
Mně osobně se nejvíce zamlouvala postava vyšetřovatele Porfirije Petroviče, který dokáže lidem vidět až do "duše". Na druhou stranu postava Marmeladova vyjadřuje lidskou bezohlednost vůči zodpovědnosti - ačkoliv má rodinu, všechny peníze propíjí, a aby měl na pití, tak má prostě tu drzost jít si pro peníze k dceři, která prodává své tělo...
Další zajímavou postavou je rodina Raskolnikova - jeho sestra a matka, které jsou schopny se pro Raskolnikova obětovat podobně, jako se obětovává Soňa pro svého otce a jako se i Soňa na konci celého příběhu obětuje pro Raskolnikova, když s ním jede na Sibiř.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Don_Salieri, 03.06.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­