ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Věčný manžel

Věčný manžel je člověk bez vlastní vůle, kterého při životě udržuje dominantní manželka.
Titulní hrdina, Alexej Ivanovič Velčaninov, dřív znával jednoho takového "věčného manžela". Jmenoval se Pavel Pavlovič Trusockij. Velčaninov měl s jeho manželkou poměr.
Po devíti letech navštívil Velčaninova Pavel Pavlovič a oznámil mu, že jeho žena zemřela.
Pavel Pavlovič až nezřízeně pije a navštěvuje Velčaninova v nejrůznějších náladách. Někdy se chová, jako by byl Velčaninov jeho nejlepším přítelem, ač je jasné, že o poměru mezi jeho zemřelou ženou a Velčaninovem ví. Pavel Pavlovič Velčaninovi představí dceru Lízu. Lizaveta je Velčaninova dcera, kterou Pavel Pavlovič v podstatě utýral, když se dozvěděl o manželčiných nevěrách. Jeho žena měla po celých dvacet let nějakého "rodinného přítele". A Pavel Pavlovič celou dobu nic nevytušil. Líza zemřela a Velčaninov byl zničen, cítil k Trusockému nenávist, odpor... Pavel Pavlovič se dokonce pokusí Velčaninova zabít. Tehdy se viděli naposledy.
Román končí shledáním Velčaninova a Trusockého po dvou letech. Pavel Pavlovič je znovu ženatý. Jeho nová manželka má stejné povahové rysy jako jeho první žena. Trusocký je znovu "pod pantoflem" ...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bery, 29.02.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Věčný manžel







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­