ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

   
­­­­

Zločin a trest (14)

Román je příběhem člověka, jehož strádání a bezvýchodnost životní perspektivy dohnala až k vraždě...

HLAVNÍ POSTAVY:

Rodion Romanovič Raskolnikov - chudý student, idealista, snílek, velmi hrdý člověk, zastává dvě teorie
Sofja Semjonovna Marmeladovová (Soňa) - dcera úředníka a alkoholika, musí živit sebe a rodinu své nevlastní matky, pracuje jako prostitutka
Dmitrij Prokofjič Razumichin - prostý a inteligentní student.
Petr Petrovič Lužin - egoista, kariérista.
Porfirij Petrovič - inteligentní policista a soudce.

DĚJ:

Hlavní postavou románu je student Rodion, který musí opustit právnickou fakultu z nedostatku peněz. Po odchodu ze školy prožívá deprese, nechce se mu pracovat a vytváří si vlastní teorii, podle níž se lidé dělí na dvě skupiny. Jednou skupinou jsou obyčejní lidé, lidé na velmi nízké úrovni, kteří musí pracovat a dodržovat zákony. Druhou skupinou jsou lidé na vyšší úrovni, kteří se nemusí podřizovat zákonům a nemají finanční problémy.
Na základě jeho teorie zabíjí lichvářku a její sestru, protože mají peněz víc než dost, a on by jimi mohl zabezpečit svoji rodinu. Po vraždě těchto dvou žen je předvolán na komisařství. Tam ale zjistí, že jde jenom o upomínku za neplacení nájmu. Avšak při něčí následné zmínce o vraždě omdlí. Několik dní leží v horečkách a blouzní. Jeho kamarád Razumichin se o něj stará. Vraždy, které spáchal, mu neustále visí v hlavě. Trpí výčitkami svědomí a poznává, že není schopen nést své velké tajemství. Několikrát přemýšlí i o sebevraždě. Při jedné procházce nachází koněm udupaného úředníka Marmeladova. Dá ho přenést domů a zaplatí jeho pohřeb. Tam se seznámí se Sofjou a vybere si ji jako člověka, kterému svěří své tajemství. Sofja se snaží přemluvit Rodiona, ať se udá, že ať bude mít jakýkoli trest, zůstane s ním. Rodion o tom ale nechce ani slyšet. Jenomže když mu soudce sdělí, že o jeho zločinu ví, nakonec se rozhodne přiznat. Byl odsouzen na osm let nucených prací na Sibiři. Sofja šla s ním, jak mu dříve slíbila. A oba čekali, až si Rodion odpyká svůj trest, aby spolu mohli žít a nechat tak vykvést jejich lásku.

CITÁT Z KNIHY:

"...Když mám takový strach už teď, jak by mi asi bylo, kdyby opravdu jednou mělo dojít k činu? ...Copak jsem si opravdu mohl umanout tak hroznou věc? Jaké špinavosti je schopno mé srdce!..."

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je sice pěkná, ale abych pravdu řekla, kdybych ji neměla zapsanou v povinné četbě, zřejmě bych ji nikdy nečetla. A to kvůli tomu, že tato kniha nepatří mezi žánry, které čtu. Sem tam jsem měla problém pochopit, co autor danou větou či slovním spojením myslí. Další problém mi dělala jména. I přestože tahle kniha má tolik stran a jména se na nich pořád opakují, neustále sem měla problém je přečíst. Na druhou stranu mi přijde konec téhle knihy velmi fascinující. Sofja Rodiona znala jen chvíli, ale i přesto se rozhodla jít s ním na Sibiř.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Silvie Czaschová, 29.12.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (14)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­