ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Něžná

Příběh pojednává o čtyřicetiletém muži, majiteli zastavárny, v níž se seznámil s mladou šestnáctiletou dívkou a zamiloval se do ní. Rozhodl se, že si jí vezme za ženu. Když se dozvěděl, že dívka žije v kruté bídě se svými dvěma tetami a že se k ní chovají jako k otrokyni, jeho touha zachránit její mladý život a vytáhnout jí z neštěstí ještě zesílila.
Jejich manželství však bylo podivné. On se rozhodl, že jí svou obrovskou lásku nebude dávat najevo, a tak vlastně jen mlčeli. Mlčky se také dokázali i "hádat". Jednoho dne si zastavárník uvědomil, že svou mladičkou manželku skutečně vášnivě miluje a nechtěl už své city skrývat. Všechno jí to řekl a láskou doslova šílel. Plánoval, že prodá zastavárnu a pojedou do Boulogne, kde začnou žít opravdový život jako skuteční manželé. Ona ale nebyla na tolik lásky zvyklá a v podstatě ji ani neuměla v takové intenzitě přijmout. Když se zastavárník vydal pro pasy, netušil, že svou lásku viděl naposledy živou. Spáchala sebevraždu skokem z okna s obrazem Bohorodičky v rukách. Zůstal opět sám a byl nešťastný...

VLASTNÍ NÁZOR:

Zajímavé bylo, že hlavní postavy neměly jména – autor je nikdy neuvedl. Líbil se mi sugestivní popis nálad a pocitů hrdinů tohoto milostného příběhu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 26.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - NěžnáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­