ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Nemilá příhoda

Poslední próza vypravuje o generálu Ivanu Iljiči Pralinském. Ivan Iljič byl pozván na oslavu narozenin jeho staršího kolegy spolu s ještě jedním, také starším, generálem. Ivan Iljič si přihýbal ze sklenky šampaňského víc, než bylo rozumné a rozvázal se mu jazyk. Vyprávěl o ideálech humanity a o pokroku. Jeden ze starších kolegů, který považoval Pralinského za nezkušeného mladíka, prohlásil "nevydržíme". To Ivana Iljiče roznítilo, protože nechápal, co tím chtěl generál říct.
Při odchodu od kolegy Pralinskij zjistil, že jeho kočí se i s kočárem někam ztratil a tak se vydal domů pěšky. Cestou slyšel veselou muziku a dusot tanečníků. Od strážníka zjistil, že se žení jeho podřízený Pseldonymov. A tak, už lehce ovíněn, se sám pozval na svatbu. Vysnil si překrásný scénář, jak mu všichni budou vděční, že je přišel "mravně pozdvihnout", že si o něm budou vypravovat s úctou jako o ušlechtilém člověku. Průběh svatby byl však jiný. Když svatebčané zjistili, že jeho excelence už "má v hlavě", nechovali se vůbec uctivě. Ivan Iljič pokračoval v popíjení šampaňského a vodky. Najednou zjistil, že má vypito víc, než bylo zdrávo. Ztěžkl mu jazyk, a nakonec usnul. Úplně se znemožnil. Celou noc se o něj starala ženichova matka. Ráno, když se probudil a s hrůzou zjistil, že leží na posteli novomanželů, a že ji zcela znečistil, utekl Ivan Iljič dokonale zničen a zahanben. Celý týden se pak styděl jít do úřadu. "Nevydržel jsem" řekl si.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bery, 29.02.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Nemilá příhodaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­