ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

   
­­­­

Hráč (3)

  • podtitul: Ze zápisků mladého muže
  • autobiografické prvky, část se shoduje s autorovou korespondencí
  • psychologický profil mladíka, který propadl ruletě
  • zobrazení přetvářky, podvodů a života ruské šlechty v hráčském prostředí západoevropských lázní
  • příběh je vyprávěn v ich-formě
  • v textu se často objevují francouzské věty, které jsou přeloženy v dolní části stran v poznámkách

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Německé lázně Rulettenburg, Paříž; 2. polovina 19. století

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze v roce 1971, z ruského originálu Igrok přeložila Ruda Havránková, 146 stran

OBSAH:

Příběh je vyprávěn z pohledu Alexeje Ivanoviče, který pracuje jako učitel generálových dětí. Generálova rodina právě sídlí v německých lázních Rulettenburg a potýká se s finančními problémy. Alexej miluje generálovu nevlastní dceru Polinu Alexandrovnu, která jeho citu zneužívá a ponižuje ho. Generál si vypůjčil peníze od markýze de Grieuxe a momentálně není schopný je splatit. Dal mu do zástavy svůj majetek a snaží se ho na místě zdržet Polininou přízní. Polina svěří Alexeji peníze, aby vyhrál v ruletě. Tak se dostane do herny, kde nejprve všemi pohrdá a celé prostředí je mu nesympatické. Postupně se seznamuje s pravidly sázení a téměř hned vyhraje. Peníze odevzdá Polině, ale oznámí jí, že příště chce hrát jen sám za sebe.
Generálova rodina se upíná ke smrti staré babičky, protože by získala dědictví. Pacientka však všechny převeze, když se znenadání objeví v lázních. Příbuzní nepřesvědčivě předstírají radost ze setkání, ale energické babičce jsou všechny okolnosti jasné. Zatouží si zahrát ruletu a zvolí zvláštní způsob - neustále sází na zéro (nulu). Vyhraje slušnou částku, ale v následujících dnech prohraje všechny peníze, které si přivezla.
Polina se jedné noci svěří Alexeji, že markýz de Grieux odjel, zahájil prodej jejich majetku a generál mu dluží padesát tisíc franků. Alexej všechny potřebné peníze vyhraje v ruletě, ale Polina je nechce přijmout. Dívka onemocní a zůstane u přítele Astleye. Alexej odjede do Paříže s Mlle Blanche, která jeho peníze zanedlouho utratí.
Hraje stále víc ruletu, začíná propadat závislosti a dostává se na šikmou plochu. Po čase potká Astleye, jenž je přesvědčen o tom, že si hraním zničil život. Daruje mu jen malou částku, protože se domnívá, že stejně všechno prohraje. Alexej se ospravedlňuje tím, že kdyby nezačal s ruletou, nikdy by nic nevyhrál. Je přesvědčen o tom, že se jeho osud změní, když vytrvá.

CITÁT Z KNIHY:

"Dál, dál, dál! Sázej dál!" křičela babička. Nenamítal jsem už nic, pokrčil jsem rameny a vsadil dalších dvanáct fridrichsdorů. Kolo se dlouho točilo. Stařenka se celá chvěla, jak sledovala otáčení. Copak si opravdu myslí, že zase vyhraje na zéro? pomyslel jsem si, dívaje se na ni s údivem. Z tváře jí sálalo skálopevné přesvědčení, že vyhraje, vytrvalé očekávání, že co nevidět, už teď, vykřiknou: zéro! Kulička zapadlo do zářezu.
"Zéro!" vyvolal croupier.
"Vidíš!" otočila se ke mně, divoce triumfujíc.
Byl jsem také hráč; v této chvíli jsem to pocítil. Ruce i nohy se mi třásly, krev se mi nahrnula do hlavy. Byl to ovšem vzácný případ, že za nějakých deset her třikrát padlo zéro, ale nic obzvlášť překvapujícího na tom nebylo. Sám jsem byl svědkem, jak předevčírem vyšlo zéro třikrát za sebou, a přitom jeden z hráčů, který si horlivě zaznamenával čísla na papír, hlasitě poznamenal, že den předtím nepadlo zéro za celý den víc než jednou.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh mě zaujal, protože se odehrává v zajímavém prostředí herny a je vyprávěn poutavým způsobem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 29.05.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Hráč (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­