ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zločin a trest

Hlavním hrdinou je student Raskolnikov. Raskolnikov žije v Petrohradě, kde z finančních důvodů nemůže vystudovat právnickou fakultu. Prožívá deprese, nechce se mu pracovat, vytváří si vlastní životní teorii, podle které se lidé dělí na dvě kategorie. Na nižší, což jsou obyčejní lidé, kteří musí pracovat a na vyšší, kteří nemají finanční problémy a neřídí se zákony společnosti. V duchu této teorie zabíjí lichvářku a její sestru. Raskolnikov se seznamuje s dcerou opilce - Soňou. Ta je nucena živit rodinu prostitucí. Raskolnikov se se svým zločinem svěřuje Soně a ta mu radí, aby se přiznal. Po dlouhých výčitkách vlastního svědomí (zde se projevuje filozofie knihy, názory Dostojevského - autor si klade otázku, zda má právo člověk zabít beztrestně jiného člověka, dochází k názoru, že ne!) Raskolnikov se přiznává k vraždě a dostává menší trest, než sám očekával - 8 let vyhnanství na Sibiři. Na Sibiř ho doprovází Soňa.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.06.2002

­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trestMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­