ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zápisky z mrtvého domu


Nakladatelství: Odeon, vydáno v Praze v roce 1973

Zcela jinou povahu měl Kulťapka. Proč jsem ho ještě jako štěně přinesl z dílny do káznice, nevím. Blažilo mě ho krmit a vychovávat. Šaryk ho ihned vzal pod svou ochranu a spával s ním. Když Kulťapka povyrostl, dovoloval mu, aby mu kousal uši a tahal ho za chlupy, a hrával si s ním, jako si hrávají dospělí psi se štěňaty. Kulťapka kupodivu nerostl do výšky, ale jen do délky a do šířky. Srst měl huňatou, nějaké světle myší barvy, jedno ucho mu trčelo nahoru, druhé dolů. Povahu měl vznětlivou a přístupnou nadšení jako každé štěně; z radosti, že vidí pána, strašlivě kňučí, ňafá, mermomocí mu chce olíznout obličej a není s to zvládnout ani ostatní pocity. Jen když je vidět nadšení. Slušnost se odpustí! Ať jsem byl kde byl, na zavolání „Kulťapko!“ se ihned vynořil někde za rohem, jako by ze země vyrostl, a batolil se ke mně s jásavým kvikotem a četnými přemety. Strašně jsem si tu malou zrůdu zamiloval. Zdálo se, že mu osud chystá v životě jen blaho a radost. Ale jednoho krásného dne si ho všiml trestanec Něustrojev, který šil dámské střevíčky a vydělával kožky. Jako by ho něco ohromilo; zavolal si Kulťapku, omakal mu kožich a vlídně ho poválel na hřbetě. Nic netušící Kulťapka spokojeně kňučel. Nazítří zmizel. Dlouho jsem ho hledal, ale jako když kámen do vody hodí. Až za čtrnáct dní se vše vysvětlilo: jeho kožíšek se Něustrojevovi zalíbil. Stáhl ho, vzdělal a podšil s ním sametové botičky, které si u něho objednala paní auditorová. Ukázal mi je, když byly hotové. Byla to překrásná kožešinka. Chudák Kulťapka!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klajka, 07.11.2004

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zápisky z mrtvého domuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­