ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Idiot - divadelní představení

  • dílo se skládá ze 13 obrazů
  • předloha je psána jako román, ne jako divadelní hra
  • děj se odehrává v Petrohradě, v blíže neurčeném čase
  • autor odhaluje petrohradskou společnost a její morální úpadek
  • společnost je založena pouze na materialistických vztazích, je uzavřená, sobecká
  • motiv nepochopeného člověka (romantický prvek hrdiny vyvrženého společností)
  • myšlenka, že mravně čistý člověk nemůže žít v tak pokleslé společnosti

Představení bylo velmi emocionální, zvláště někdy až příliš silná hudba působila velmi dramaticky.
Zajímavé a představení jistě prospěšné bylo zařazení postavy čtenářky Dostojevského, která působila také jako vypravěčka; posouvala děj dopředu; promlouvala přímo k publiku, čímž jej zapojovala ještě více do děje; svými emocionálními vstupy dramatizovala děj.

DĚJ:

Příběh začíná ve vlaku z Varšavy do Petrohradu, kde se kníže Myškin, vracející se po léčbě epilepsie zpět do Ruska, seznamuje se s mladým Parfenem Rogožinem
Jelikož kníže Myškin v Petrohradě nikoho nemá, jede ke své velmi vzdálené příbuzné, kterou nikdy dříve neviděl, tedy ke generálové Jepančinové, která jej zprvu nepřijímá, avšak později jej ubytuje u rodinného známého Ivolgina; v domě Jepančinové se kníže poprvé setkává s Aglájou Jepančinovou.
Gaňa Ivolgin ukazuje Myškinovi obrázek Nastasji Filipovny, o kterou se uchází a se kterou se později v domě Ivolginových kníže setkává.
Kníže Myškin je pozván na oslavu jejích narozenin, kde rozhodne, zda si má Nastasja vzít mladého Ivolgina, a upřímně odpovídá, že ne.
Po oslavě narozenin je všemi považován za idiota, díky své upřímnosti a dobrosrdečné snaze.
Ovšem brzy se rozkřikne, že mladý kníže zdědil velkou částku od svého strýce, a tak se mu všichni opět snaží nadbíhat, avšak každý se snaží získat pouze peníze.
Kvůli Myškinovi odchází Nastasja Filipovna od Rogožina a žije půl roku v Moskvě u Myškina, do kterého je zamilována; kníže s ní soucítí a slíbí jí sňatek, ovšem Nastasja následně utíká a píše Agláji, aby se za knížete provdala.
Rogožin chce Myškina v žalu nad útěkem Nastasji zabít, ovšem toho zasahuje nový epileptický záchvat, a stává se opět nervově nemocným.
Kníže rozdává různým příživníkům velké sumy, a do celé věci se vkládá Jepančinová, která se také snaží získat od knížete peníze.
Myškin vyznává svoji lásku Agláji, ale ta jej nabádá k odjezdu, protože kníže je pro tuto společnost příliš dobrosrdečný, upřímný a čistý.
Nakonec se střetává Nastasja Filipovna s Aglájou Jepančinovou a kníže je nucen, aby si mezi nimi vybral; ale Myškin je nerozhodný a tak uražená Aglája opouští pokoj a Myškin odchází za ním, avšak Nastasja předstírá záchvat a kníže zůstává u ní.
Opět dochází k zasnoubení Nastasji a knížete Myškina, ale na svatebním obřadu Nastasja utíká s Rogožinem.
Kníže se vydává hledat Nastasju Filipovnu do Rogožinova domu a ten mu zde ukáže, že ji zabil.
Kníže se potřetí hroutí, dav se dobývá do domu a hra končí.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

kníže Myškin - psychicky slabý, duševně nemocný člověk, je všemi pokládán za idiota, je upřímný, nezkažený společností, s dobrými úmysly, soucítící, uzavřený do sebe, mírný, nešťastný
Parfen Rogožin - nešťastný, neunese tíhu nevěry Nastasji Filipovny, jedná afektovaně, zamilovaný, přítel knížete Myškina
Nastasja Filipovna - bláznivá, nevěrná, přelétavá, nerozvážná, jedná afektovaně, lehkomyslná

VLASTNÍ NÁZOR:

Celé dílo se mi velmi líbilo, je to rozhodně jedno z nejlepších, možná nejlepší divadelní představení, které jsem viděl.
Velmi se mi líbil výkon Jiřího Vyorálka v hlavní roli knížete Myškina, byl to velmi přesvědčivý a emocionální výkon.
Ovšem nebyl to zdaleka jediný velmi dobrý herecký výkon.
Byl jsem plně pohroužen do děje, soucítil jsem s hlavními postavami.
Hra ve mně zanechala velmi hluboký zážitek.
Každý, kdo bude mít možnost hru shlédnout, ať neváhá a jistě se na ni podívá, nebo si přečte literární předlohu. Mohu vřele doporučit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jakub Kazda, 18.12.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Idiot - divadelní představeníMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­