ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Hráč

Text románu se shoduje s textem autorovy osobní korespondence. Je psán v ich-formě. Hlavní postava má stejné charakterové rysy jako sám autor – též vášnivý hráč.
Hlavní postavou je Alexej Ivanovič, jež je zamilován do Poliny Alexandrovny, nevlastní dcery generála, u kterého je preceptorem (učitelem). Alexej Ivanovič je zaujat ruletou z pohledu diváka, hnusí se mu však lidé, kteří u rulety vyhrávají a prohrávají celé jmění.
Polina byla ponížena markýzem de Griuex, jež generálovi půjčil málem celý svůj majetek, když jí nabídl nemalou finanční částku za její "společnost". Alexej Ivanovič chce markýzovi vrátit peníze a tak se vydá do kasina, kde vyhraje pro Polinu sto tisíc. Polina po noci strávené s Alexejem Ivanovičem peníze odmítne a uteče k jejich společnému příteli, panu Astleymu. Alexej Ivanovič je zklamán a je mu v podstatě všechno jedno. Odjede do Paříže se zlatokopkou Mlle Blanche, kde utratí za jeden jediný měsíc všechny vyhrané peníze.
Alexej Ivanovič od té doby utrácí všechny peníze našetřené z platu sluhy v ruletě. Ocitl se i ve vězení pro své hráčské dluhy, odkud byl vyplacen neznámým člověkem. Už nemá svou vlastní vůli a je ovládán jen svou vášní k ruletě...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bery, 29.02.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - HráčMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­