ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Hráč (2)


Název: Hráč (ze zápisků mladého muže) a jiné povídky
Autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij
Nakladatelství: Státní nakladatelství krásné literatury a umění, vydáno v Praze roku 1964
Z knihy jsou také: Nemilá příhoda, Zimní poznámky o letních dojmech, Krokodýl

HLAVNÍ POSTAVY:

Alexej Ivanovič, Polina Alexandrovna, Generál, Mlle Blanche, pan Astley, markýz de Grieux, Antonida Vasilijevna (babička)

DĚJ:

Alexej Ivanovič je učitel v generálově rodině, je zamilován do Poliny, generálovy nevlastní dcery. Generál je zadlužen až po uši a vše co momentálně považuje za své, má v zástavě u markýze de Grieux. Alexej je pověřen Polinou, aby za ni hrál ruletu, ale všechno prohrává. Celá rodina je závislá na babičce, všichni doufají v její blízkou smrt a velké dědictví. Bohužel stařena všechny zklame, když přijede a veškeré své úpisy a peníze v hotovosti prohraje neustálým sázením na nulu. Odjíždí zdrcena. De Grieux a Mlle Blanche, domnělá budoucí generálova žena, odjíždějí po neúspěšných vyhlídkách na bohatství. Alexej Ivanovič se stává hráčem a vyhrává velké peníze v ruletě, chce dát peníze Polině, ale ta churaví a utíká k panu Asteyovi. Alexej odjíždí s Blanche do Paříže a po dnech slasti se potácí chudobou. Polina zůstává jako host v rodině pana Astleye.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Klajka, 04.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Hráč (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­