ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zločin a trest (18)

Děj se odehrává v Petrohradu a v závěru románu na Sibiři. Hlavním hrdinou je chudý student Rodion Romanovič Raskolnikov, jenž naplánuje a provede vraždu staré lichvářky Aleny Ivanovny, kterou chce oloupit. Při činu je však vyrušen její sestrou Lizavetou, kterou zabije (také sekyrou). Naplánovaný zločin se mu podaří, nenechá za sebou žádné stopy. I když si svůj čin "filosoficky" odůvodňuje, uvědomuje si zároveň jeho nesmyslnost a zrůdnost a dostává se do těžkých depresí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Svět sovětů v Praze roku 1958 (1. vydání tamtéž). Z ruského originálu Prestuplenija i nakazanije přeložil Jaroslav Hulák. Doslov napsal Václav Běhounek. Počet stran: 544.

OBSAH:

Student Rodion Raskolnikov žije v bídě, nutně potřebuje nějaké peníze. Vytvoří si teorii o dvou skupinách lidí - obyčejní lidé, kteří pracují a řídí se zákony společnosti, a druzí, kteří se jimi řídit nemusí. Sám sebe zařadí do skupiny druhé a rozhodne se zabít lichvářku Alenu Ivanovnu.

Přijde mu dopis a peníze od matky. Matka líčí potíže, které měla ve službě Rodionova sestra Duňa u Svidrigajlovových. Pan Svidrigajlov jí dělal nemístné návrhy a dozvěděla se to jeho žena, která začala o Duně roznášet jen to nejhorší - pak se dozvěděla, že ho Duňa odmítla a chodila po celé vsi a omlouvala se. Také matka píše o Dunině zasnoubení s panem Lužinem, jenž se ovšem Raskolnikovovi vůbec nezamlouvá, protože je jasné, že si Duňu bere proto, aby jí dokazoval svou morální převahu. Duňa si ho bere zase kvůli tomu, aby mohl Raskolnikov dál studovat. Tento dopis jen posílí Raskolnikovovo rozhodnutí.

Raskolnikov se seznámí s Marmeladovem, opilcem, který má souchotinářskou ženu a straší dceru Soňu, jež se kvůli nedostatku financí prodává.

Po pečlivých přípravách svůj čin vykoná, zabije a okrade lichvářku a její sestru Lizavetu, která se nečekaně vrátí domů. Ačkoliv k zamčenému bytu přijdou další lichvářčini věřitelé, jemu se podaří uprchnout a schovat se v opuštěném bytě, kde ztratí část lupu, čímž vznikne podezření, že vrahem byl jeden z malířů, kteří v bytě pracovali.

Když se vrátí od Aleny Ivanovny, dlouho blouzní v horečkách. Stará se o něj přítel Razumichin, také student. Když se trochu uzdraví, zjistí, že mu přišlo předvolání na komisařství - myslí si, že ho podezřívají, a když se dozví, že zatkli kvůli oné vraždě malíře, omdlí. Komisař Porfirij Petrovič ho však vůbec nepodezírá, předvolání bylo kvůli neplacení nájmu.

Raskolnikovova navštíví Dunin ženich, pan Lužin. Raskolnikov, jemuž je Lužin odporný, ho vyhodí.

Při jedné ze svých blouznivých procházek po Petrohradu narazí na Marmeladova, jehož v opilosti podupal kůň. Postará se o něj, dopraví ho domů, seznámí se s jeho ženou i dcerou a nechá jim tam peníze od matky.

Matka a Duňa zatím přijedou do Pertrohradu. Razumichim se do Duni zamiluje a ona, posílena bratrovým odporem, odmítne Lužina. Pan Svidrigajlov, kterému zemřela žena a který je osamělý, se zastřelí.

Raskolnikov se zatím sbližuje se Soňou a nakonec jí vyjeví své tajemství. Svou vlastní vinou u Porfirije Petroviče vzbudí podezření, jenž si je nakonec zcela jistý tím, že lichvářku zabil právě Raskolnikov. Ten se mu přizná a je odsouzen na Sibiř, kam s ním odjíždí i Soňa. Duňa si vezme Razumichina...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katuš, 21.04.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (18)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­