ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zločin a trest (3)

Tento psychologický román vypráví příběh mladého Rodiona Romanoviče Raskolnikova, psychicky velmi rozpoltěného a nevyrovnaného muže. Byl vyloučený z právnické fakulty, nedařilo se mu a ani neměl peníze, a tak se rozhodnul, že si vypomůže zločinem. Zavraždit lichvářku, okrást ji o peníze, zachránit tak před bídou svou matku a sestru – to byl jeho plán, na kterém začal tajně pracovat.

Když o tom všem tak přemýšlel, napadlo ho, že to vlastně ani nebude zločin, když zavraždí právě lichvářku, protože se její smrtí uleví mnoha lidem, kterým půjčila peníze a kteří neměli na to, aby jí je i s nepoctivým úrokem vrátili. Vlastně je všechny osvobodí od starostí a tím by ze sebe smyl takový hřích, jakým je zabití, říkal si Raskolnikov. A tak se k činu odhodlal vlastně se skoro "čistým" svědomím a pocitem vyššího poslání...

Ale pocit zoufalé samoty z odloučení a zpřetrhání všech svazků s lidmi, pocit, který se ho zmocnil hned po spáchání zločinu, jej úplně uštval. Nedokázal před ním nikam utéct, neuměl se tomu bránit.

Nakonec se přiznal ke svému činu prostitutce a sám se rozhodl podstoupit muka, aby tak vykoupil svůj zrůdný čin. Na policejní stanici vyžadoval, aby ho zatkli za to, k čemu se přiznal ... že svýma rukama zabil člověka. Trápily ho výčitky svědomí kvůli vraždě, ale stále si myslel, že zabít právě lichvářku není hřích.

POSTAVY:

Rozumichin (student), Porfirij Petrovič (vyšetřující soudce), Zametov (vyšetřovatel).

VLASTNÍ NÁZOR:

Postava Raskolnikova byla velmi komplikovaná a náročná co do charakteru, jak už je u hrdinů knížek F.M.Dostojevského tradiční. Na jednu stranu byl velmi inteligentní, ale nedokázal se začlenit do své sociální vrstvy a do společnosti vůbec. Zajímavý byl především jeho pohled na vraždu lichvářky, protože z hlediska rozumu tím zbavil svět jejích nekřesťanských úroků a problémů s vymáháním peněz, ale z druhé strany to byl hřích jako každý jiný, že ji zabil. Kniha byla plná zajímavých myšlenek nejen o hříchu, společnosti té doby a o morálce, ale i o postavení jedince, jakým byl trochu problémový Raskolnikov, v tehdejší době.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 11.03.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­