ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

­­­­

Zločin a trest (19)

Sociální román s výrazným psychologickým akcentem od slavného ruského realisty 19. století vypráví osudový příběh Rodiona Romanoviče Raskolnikova, mladého člověka, dohnaného strádáním až k vraždě.
V bezvýchodné životní situaci spáchá mladý hrdina, bývalý student, vraždu, pro kterou najde ospravedlnění ve své osobité filozofii, jejímž prizmatem posuzuje soudobou společnost. S uměleckým mistrovstvím líčí autor v románu detailně život velkoměstské chudiny, jejíž charakter je utvářen nespravedlivým společenským řádem. Třebaže Dostojevskij pokládal zlo za neoddělitelnou složku lidské duše, viděl východisko v pokoře a v přilnutí k Bohu, k němuž také přivedl svého kajícího se hrdinu. Román zůstává jedním z nejsilnějších výkřiků lidskosti své doby, dožadující se spravedlnosti pro malé a utlačované, a zároveň je naléhavou výzvou, burcující k odstranění sociálních křivd.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2007 (2. vydání tamtéž). Z ruského originálu Prestupljenije i nakazanije přeložil Jaroslav Hulák. Předmluvu napsal Tomáš Glanc. Počet stran: 511. ISBN: 978-80-200-1513-6.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

  • psychologický román
  • nejde příliš poznat, zdali se děj odehrává ve snu, v halucinaci či jde o skutečnost
  • není to klasický kriminální román - vražda je zobrazena jako psychologický experiment
  • Dostojevskij si všímá zejména extrémních psychických stavů
  • pro Dostojevského zde není důležitá syžetová zápletka, ale vše posouvá do psychologické roviny, zachycuje, co postavy cítí, jak přemýšlí, jak vnímají svět

ČASOVÉ A PROSTOROVÉ ZAŘAZENÍ:

Román Zločin a trest byl dokončen v roce 1866 (jedna z nejslavnějších dob ruské literatury, psal i Turgeněv, Tolstoj aj.); zachycuje cca jeden měsíc, epilog je s odstupem několika měsíců, všechno ostatní je retrospekce. Dostojevskij to napsal tak, že se nám zdá, že se to odehrává v delší době. Dobře umí ztvárnit čas, umí ho zpomalit, zrychlit...

Příběh se odehrává v Petrohradě, ten vypadá Dostojevskýma očima jako špinavý, dusný, nepěkný. Jiný Petrohrad než byl doposud vylíčený u ostatních autorů. Petrohrad sociální spodiny, chudiny; špinavý, odpudivý, zbavený vší fantastiky. Charakteristika prostředí je rovněž charakteristikou hrdiny!

RASKOLNIKOV:

Hlavní postava - student práv, který vraždí z filozofického motivu - myslí si, že někteří lidi dokážou vraždou očistit společnost. Vnější popisy u Dostojevského hrají důležitou roli. Raskolnikov je hezký, vysoký, tmavovlasý. Důležité jsou oči (často plamenné, ohnivé, odrážejí stav hrdiny, jeho rozpoložení) - okno do duše. Hodně s vnějšími popisy pracuje i Turgeněv, ale trošičku jinak (ve chvíli, kdy uvádí postavu do děje, tak přitom použije velmi podrobný popis). Sny a halucinace hrají úplně zásadní roli, interpretují jeho myšlenky. Ty jsou v knize ztvárněny vnitřním monologem (hraje v knize prim), pocity nejsou vyslovené, ale odehrávají se v něm - vševědoucí vypravěč (může vidět i do hlav postav). Objevují se tam i vnitřní dialogy - vnitřní svár postav. Jsou zde také zpovědi - rozkrytí všech zákoutí Raskolnikovy duše. Velku roli hraje i vidění jedné postavy druhou postavou: působí jako obrovský kontrast, poznáváme jednak jeho a jednak hodnotící osobu.

OBSAH:

Na začátku je popsáno, jak student práv Raskolnikov chladnokrevně a promyšleně zabije starou lichvářku. Motivem k tomuto hroznému činu mu jsou peníze. Náhodou je však viděn lichvářčinou sestrou, kterou na místě rovněž zabíjí. Následně se po vrahovi rozjíždí pátrání. Hlavním vyšetřovatelem je Porfirij Petrovič, který tuší, že vrahem obou žen je právě Raskolnikov, nicméně nemůže mu vinu dokázat.

Student práv však začíná propadat depresím a výčitkám, žije v hrozném strachu. Policejní pátraní ale končí tak, že je zatčen jiný muž a Raskolnikov si může alespoň trochu oddychnout.

V další části knihy se Rodion seznamuje s prostitutkou Soňou Marmeladovovou. Zamiluje se do ní a celou hrůznou historku jí vypráví. Soňa donutí Raskolnikova, aby se šel přiznat na policii, což mladý student opravdu udělá. Je odsouzen a musí si odpykat osmiletý trest nucených prací na Sibiři. Soňa jej při odpykávání doprovází...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 04.01.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (19)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­