ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dostojevskij Fjodor Michajlovič (*11.11.1821 - †09.02.1881)

   
­­­­

Zločin a trest (17)

  • hra o čtrnácti obrazech

Román ruského realisty 19. století vypráví osudový příběh Raskolnikova, člověka dohnaného strádáním až k vraždě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dilia v Praze roku 1959. Z ruského originálu Prestuplenija i nakazanije přeložil Jaroslav Hulák.

HLAVNÍ POSTAVY:

Raskolnikov - chudý, hrdý melancholik
Soňa - Raskolnikova spřízněná duše
Razumichin - přítel Raskolnikova

OBSAH:

Rodion Romanyč (Romanovič) Raskolnikov je nucen kvůli finančním potížím ukončit studium na univerzitě. Rozhodl se, že zavraždí lichvářku Alenu Ivanovnu. O tomto činu nepřemýšlel jako o hříchu, nýbrž o velkorysosti - lidé jí nebudou muset vracet půjčené peníze.

Přijde den "D" a Raskolnikov opravdu Alenu Ivanovnu zavraždí. Je ovšem vyrušen Aleninou sestrou Lizavetou Ivanovnou, přičemž ji musí zavraždit taky.

Na druhý den je předvolán k policii. Jak později s úlevou zjistí, je to "jen" kvůli nájemnému. Ale když se policisté začnou bavit o včerejší vraždě, Raskolnikov to neunese a omdlí. Tím se stane podezřelým vyšetřujícího soudce Porfirije Petroviče.

Do Petrohradu za Raskolnikovem přijede matka se sestrou. Raskolnikov má tedy starosti i se svou sestrou Duněčkou, která svolila, že si vezme Petra Petroviče, váženého a hlavně bohatého muže, aby finančně podpořil rodinu. To se samozřejmě Raskolnikovi nelíbilo, a tak Duňa zůstala sama.

Raskolnikov se seznámí se Soňou, dcerou opilce, jehož udupal kůň. Po otcově smrti Soňa, jako živitelka rodiny, dělá prostitutku. Té jako jediné se Raskolnikov svěří se svým trestným činem. Soňa mu domluví, Raskolnikov se tedy přiznává...

Nakonec je odsouzen na (podle Raskolnikova pouze) osm let práce na Sibiři. Soňa odjíždí s ním. Na místě Raskolnikov po její nemoci zjistí, že ji má rád a potřebuje ji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 18.02.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Fjodor Michajlovič Dostojevskij - Zločin a trest (17)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­