ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.25
Hodnoceno: 28x Prosím, ohodnoť práci

Ideální učitel

Nějak přesněji specifikovat ideálního učitele asi není možné, neboť se názor každého studenta liší. Dále určitě záleží, jestli se má jednat o ideál učitele na základní škole (a zde zase záleží, zdali jde o kantora na prvním či druhém stupni), nebo učitele na škole střední. Vzhledem k tomu že už jsem středoškolák, pokusím se popsat svůj ideál středoškolského kantora.

Ideální učitel na by tedy měl od započetí středního vzdělání studenta vést k větší samostatnosti, které se na základní škole moc nenaučí, ale také k větší zodpovědnosti.

Nároky na žáka by ovšem měl postupně zvyšovat. Neměl by po studentovi, jenž se teprve rozkoukává po přechodu ze základní školy, kde se téměř nepotřeboval do školy připravovat a hodina se řídila podle nejslabšího článku třídy, ihned požadovat, aby se naučil na první souhrnnou písemku z látky ze tří hodin, na kterou by se na základní škole učil dva týdny.
To stejné platí i o tom, že učitel, co učí jak na osmileté části gymnázia, tak na té čtyřleté, by neměl mít stejné požadavky na primány jako na studenty prvního ročníku .

Učitel by také měl chápat, že ne každý se chce později zabývat a živit zrovna jeho předmětem, a měl by se tomu přizpůsobit. Samozřejmě základy každého předmětu student znát musí, ale abych použil příkladu, požadovat plošně po všech studentech perfektní znalost problému genetiky je podle mě nesmysl. Ano, student by měl vědět, co je to DNA a k čemu je RNA a podobně, ale chtít po něm výpočty toho, který gen rodiče se projeví u potomka a který ne, navíc zadaný výrazy typu "recesivní homozygot", je asi ztráta času. Pokud už je toto opravdu nutné vyučovat jako základní znalosti celou všeobecně zaměřenou třídu, tak snad až v pozdějších ročnících. Nikoliv však v prvních ročnících osmiletého gymnázia, kdy ještě student prochází základním vzděláním.

Dále by se kantor neměl stavět do role příliš autoritativní, kdy je jakýmsi "vládcem" studenta. To potom vede k přirozenému odporu žáka nejen k tomuto učiteli, ale také k celému předmětu.
Na druhou stranu ale nesmí být až moc tolerantní, to v konečném důsledku vede k tomu samému, poněvadž například po změně učitele nebo školy nebude student zvládat daný předmět, neboť mu budou chybět znalosti, které mu tolerantní učitel nepředal, protože výuku nezvládl.

Učitelů splňujících mé požadavky několik je, ale bohužel některé předměty jsem nucen se učit pod taktovkou výše popsaných nevyhovujících učitelů, a to jak svojí autoritativností, tak svojí přehnanou tolerancí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ToKro, 04.12.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Ideální učitelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­