ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Žalář nejtemnější (4)

Psychologický román o osudech osleplého člověka, jemuž větším žalářem než slepota byla láska. Je uzavřen v žaláři svého "já" a jen zvolna překonává překážky, jež ho dělí od lidské společnosti.

Hlavní postavou románu je komisař Mach, který se věnuje svému zaměstnání a svůj život řídí podle předem stanovených pravidel, ale i přesto nedokáže krotit svoji žárlivost vůči manželce. V jeho relativně poklidném životě nastane zlom, kdy po problému se zrakem oslepne. Jeho oddaná žena se s ním odstěhuje do Prahy, kde se snaží žít dál. Mach se stahuje do svého nitra, zcela ignoruje okolní svět, utápí se v návalech žárlivost a podezřívavosti. Pociťuje, že žárlivost a láska, kterou chová vůči své ženě, je neřest, špatnost, jež jej ovlivňuje i přes jeho vůli. Plánuje svůj další život na statku, kde by svobodně pracoval bez ženy, lásky a žárlivosti. Ve vztahu s manželkou hledá náznaky její případné nevěry, naslouchá zvukům ve ztichlém bytě, kontroluje korespondenci, která přichází domů. Během pobytu v Praze se seznámí se zdejším studentem, s nímž diskutuje o lásce, která omezuje náš život, doprovázena naivitou. Pomocí studenta zjišťuje, že mu žena zatajila část v dopise, kde ji její bratr nabádá k odchodu od něj. Tato situace jej vyburcuje ještě k větší žárlivosti a k špehování. Jednoho dne je přesvědčen, že slyší nenápadné zvuky v bytě, zavře sebe a ženu v bytě a vyčkává, až se její smyšlený milenec vzdá. Do bytu přijde bratr ženy a odvádí ji pryč a služka ze strachu prchá pryč. Komisař Mach zůstává ve ztichlém bytě sám se svou svobodou. Jeho žalářem nejtemnějším nebyla slepota, ani žárlivost, ale láska.

VLASTNÍ NÁZOR:

Žalářem nejtemnější nebyla slepota, ani žárlivost, ale láska. Tato věta asi vystihuje celou podstatu díla. Hlavní hrdina, člověk žijící podle pravidel, není schopen zvládnout lásku a její vliv.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 02.05.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Žalář nejtemnější (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­