ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

­­­­

Biblické příběhy (několik příběhů) (4)

Biblické příběhy jsou souborem největších událostí z Bible. Některé události se shodují s knihou Staré řecké báje a pověsti.
Jde o převyprávění starozákonního děje o stvoření světa, Adamovi a Evě, Mojžíšovi, potopě světa, babylonském zajetí či o Davidovi a Goliášovi. Aby člověk porozuměl sám sobě, je třeba, aby poznal svou minulost. I proto je nahlédnutí do moudrosti a poselství příběhů "knihy knih" stále tak žádané a potřebné.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2013 (6. vydání tamtéž). K tisku připravil, předmluvu a vysvětlivky napsal Rudolf Havel. Ilustroval Gustav Doré. Celkový počet stran: 118. ISBN: 978-80-00-03261-0.

STRUČNÝ DĚJ VYBRANÝCH PŘÍBĚHŮ:

O stvoření světa a člověka
Prvního dne Bůh stvořil nebe a zemi, světlo a tmu, den a noc. Viděl, že je to dobré. Druhého dne stvořil nebeskou klenbu a oddělil vody. Třetího dne stvořil souš, moře a rostliny; čtvrtý den slunce měsíc a hvězdy. Vodní živočichy a ptáky stvořil den pátý. Šestý den stvořil suchozemské tvory a člověka. Sedmého dne odpočíval.

Stavení věže a zmatení jazyků
Potomci Noema se rozhodli, že postaví věž, která dosáhne až k nebesům, a že se stanou slavnými. Bohovi se ale jejich nápad nelíbil. Proto na ně v noci seslal zmatení jazyků, takže když se ráno probudili, jeden druhému vůbec nerozuměli. Rozptýlili se tedy po Zemi. Místo, kde se tato událost stala, se nazývá Bábel (Bábel = zmatení).

Mojžíšova smrt
Poté co Mojžíš se svým lidem utekl z Egypta od faraóna, putoval dlouhých čtyřicet let do zaslíbené země - Palestiny. Cestou se udál nespočet zázraků. Například že se rozhrnula voda v řece a oni jí mohli prostoupit nebo že z nebe padala mana (chléb). Sám Mojžíš však do Izraele nevstoupil. Bůh mu na hoře ukázal Zem, do které přivedl své potomky a potom zemřel. Jeho nástupcem se stal Jozue.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MiSme, 29.09.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Biblické příběhy (několik příběhů) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­