ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

­­­­

Čtení z Biblí kralické

Nakladatelství: Československý spisovatel 1958, Praha

Čtení z Biblí kralické je přepis starozákonních legend z Českobratrské bible. Kniha byla napsána již v roce 1941, ale po atentátu na Heydricha nemohla vyjít. Olbrach také chtěl touto "svatou knihou" protestovat proti hitlerovskému vyvraždování "nečistých ras".
"Nebojte se jich, ale pamatujte na Pána velkého a hrozného a bojujte za bratří své, za syny své a dcery své, za manželky své a domy své." Ivan Olbrach podpíral český národ ve dnech zlých a snažil se ho posilňovat a upevňovat ve víře ve zvítězení lidské spravedlnosti.

Ve Stříbci, 8.9.1958

K. Nový

Tato kniha byla ve své době považována i za normativní příručku.
Jméno dostala podle místa, kde byla roku 1579–1594 tištěna, tedy Kralic na Moravě.
Příběhy byly čerpány z bible a pouze překládány, aby je mohlo číst i prosté obyvatelstvo.

Stvoření Světa
Bůh tvořil Zemi. První den stvořil nebe a Zemi a rozdělil dny a noci, druhý den nechal z moří vystoupit pevninu a stvořil rostliny, třetí den stvořil Slunce, Měsíc a hvězdy, čtvrtý den stvořil ryby a ptáky, pátý den dotvořil zvěř, tedy plazy a divokou, šestý den stvořil muže a z jeho žebra ženu. Sedmého dne Bůh Zemi dokončil a odpočíval a také sedmému dni požehnal.

Potopa Světa
To už se bůh nemohl dívat na svět, jak lidé kradou a vraždí. Rozhodl se tedy smýt se světa všechnu tu špinavost. Ale na zemi žil hodný člověk jménem Noe. Bůh mu řekl, aby vzal čistá zvířata, vždy pár, a postavil loď, do které se nalodí se svojí ženou, syny a jejich manželkami a zvířaty. Jak bůh řekl, tak se stalo. Seslal na Zemi velikou potopu, kterou přežil pouze Noe. Bůh uklidnil rozbouřené řeky a voda začala ustupovat. Noe každý den nechával vyletět holubičku. Když se jednoho dne nevrátila, bylo jasné, že objevila pevninu. Noe se svou rodinou mohl vystoupit a bůh jemu a jeho synům řekl, aby se množili a zaplnili svět svými potomky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 29.03.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Čtení z Biblí kralickéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­