ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (7)

Nikola Šuhaj loupežník je baladický román, který se odehrává ve vesnici Koločava v Zakarpatské Ukrajině. Nikola skutečně existoval, autor zde totiž nějakou dobu žil a seznámil se s ním, s jeho rodinou i s jeho přáteli. Děj se odehrává na konci světové války a v prvních poválečných letech. Autor zde dokázal mistrně spojit legendu a pohádkové motivy s realitou, nevypráví jen příběh, ale také popisuje nádhernou zakarpatskou přírodu a věrohodně vykresluje sociální problémy zdejší oblasti a soužití obyvatel různých národností. Prolínají se zde dvě dějová pásma: vlastní příběh Nikolův (skutečnost) a motiv lidové pověsti (legenda o jeho nezranitelnosti střelou).

HLAVNÍ POSTAVY:

Nikola Šuhaj - vojenský zběh, odvážný zbojník, který bohatým bral a chudým dával, ztělesňoval touhu lidí po svobodě a spravedlnosti, bojoval poti křivdě a bídě, zabíjel jen v sebeobraně
Eržika - Nikolova milá, obětavá a statečná
bratr Jura - opatrný, nedůvěřivý, zabíjel, aby nahnal strach

OBSAH:

Nikola se svým přítelem dezertoval z uherského vojenského pluku v Ďarmotech a na nějakou dobu našli úkryt u staré čarodějnice. Ta je však hodlala oženit se svými dcerami Vasjou a Jevkou a také jim dala vypít lektvar, který zajišťoval nezranitelnost střelnou zbraní. Nikola však miloval svoji Eržiku, a tak utekl a vrátil se do své rodné Koločavy. Ale protože byl zběh, musel se ukrývat po lesích a v horách. Po válce se s Eržikou oženil, ale nuzný život jej vrátil zpátky do hor. Shromáždil kolem sebe skupinu chlapců, ke kterým patřil i jeho bratr Jura, a stal se zbojníkem, který bohatým bral a chudým dával. Lidé s touto zbojnickou skupinou sympatizovali a často jim v potížích pomáhali. Četníci se dlouho marně snažili Nikolu dopadnout a když ho jednou přece jen polapili, tak Eržika jednoho z nich podplatila a Nikola se opět dostal na svobodu. Jeho pronásledování bylo marné, všechny kulky se mu jako zázrakem vyhýbaly. Když ale Nikola zastřelil jednoho četníka, svého soka v lásce, byla na jeho hlavu vypsána odměna. Bratr Jura jej varoval před zradou přátel, Nikola však na jeho rady vůbec nedbal. Nakonec byli oba dva svými zrádnými kamarády - Ihnat Sopko, Danilo Jasinko a Adam Chrepka - ubiti sekyrou. Nikola však v srdcích lidí nezemřel, stal se pro ně symbolem svobody a touhy po spravedlnosti.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh se mi líbil, i když skončil smutně, protože mě zaujal hlavní hrdina, který byl velice statečný, pomáhal lidem a bojoval za svobodu a spravedlnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kleopatra, 19.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­