ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (10)

Příběh legendárního hrdiny, který lidu ztělesňoval rebela proti útlaku. Román současně seznamuje se složitou problematikou života na bývalé Podkarpatské Rusi.

Je 1. světová válka a Nikola Šuhaj spolu se svým kamarádem utíká z fronty. Přebývají u baby, která jim poskytuje nocleh a potravu. Oba kamarádi si začnou s jejími dcerami. Baba si je vybere jako nastávající pro své dcery, a proto, aby se jim ve válce nic nestalo, dá jim napít lektvaru, jenž je ochrání před kulkami z pistole. Kamarádi ale nemají v úmyslu si její dcery vzít, a když zjistí, že je baba čarodějnice, zabijí ji. Účinnost kouzla poznají na vlastní kůži, když se chtějí ve válce postřelit, aby mohli domů.
Nikola utekl z války a vrací se do své rodné vsi Koločavy v Podkarpatské Rusi. Zde má svoji lásku Eržiku. Protože je ještě válka, Nikola se skrývá v lesích před četníky. Koločova je vesnice velmi chudá, žijí zde pospolu Židé, křesťané, bohatí i chudí. Po válce se do vsi vracejí muži, a vidí, jaká je zde bída. Lidé se vzbouří, a sesadí místního starostu, vykradou notáře a obchody bohatých Židů.
Nikola se stává loupežníkem, jenž okrádá bohaté a dává chudým. Má spoustu obdivovatelů a přátel, kteří mu v loupení pomáhají. Jednou je Nikola chycen a dán do vězení, ale jeho novomanželka Eržika prodá dobytek a podplatí hlídajícího četníka. Nikola jde zpátky do hor. Do vsi jsou poslání noví četníci, aby zjednali pořádek. Nikolu sem jim ale nedaří zastřelit, a to díky kouzlu staré čarodějnice. Nikola přespává u místních obyvatel, jež ho podporují. Četníkům se ho stále nedaří chytit. I když prohledávají chatrč od chatrče a každého vyslýchají.
K Nikolovi se připojil jeho bratr Jura. Jura nemá Eržiku moc rád a nerad vidí, když se s ní Nikola potají schází. Eržika podvádí Nikolu se strážmistrem Svozilem, který se do ní zamiloval. Ale Eržika by Nikolu nikdy neudala. Když četnictvo konečně zjistí, kde má Nikola pobývat, Svozil to prozradí Eržice. Eržika jde okamžitě varovat Nikolu. Nikola unikne.
Na Nikolovu hlavu je vypsána odměna. Spousta Šuhajových přátel, které měl, s ním už nechce mít nic společného. Jenže vzdor Nikola oplácí násilím. Proto se tři jeho "kamarádi" odhodlají Nikolu zabít. Jura něco tuší, ale Nikola to nečekal. Oba bratři jsou v lese usmrceni...
Eržika po smrti Nikoly porodila dceru Annu a znovu se provdala a z Nikoly se stala legenda.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 25.02.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­