ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

­­­­

Anna Proletářka (2)

Román líčí bouřlivé události roku 1920 v Praze, kdy došlo k rozhodujícímu boji o charakter mladé republiky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1979. Doslov napsala Ludmila Lantová. Počet stran: 310.

OBSAH:

Ivan Olbracht je zakladatel socialistického realismu.

Anna Proletářka je román o českém revolučním roku 1920. Je to příběh děvčete z venkovské chudiny, které odešlo do Prahy, aby tím ulehčila rodičům a živila se již sama. Přijala ji rodina Rubešových jako služku. Byla to velice zámožná rodina. Rubeš byl vlastníkem stavitelství, zaměstnavatel zedníků, vlastnil i několika činžovních domů. Ze svých dělníků dře z těla kůži, platí jim málo a také masivně propouští. Paní Rubešová o sobě tvrdila, že má ráda lidi, je nešťastná z jejich bídy, a proto ráda pro chudáky činí dobrodiní. Byla místopředsedkyní spolku "Česká srdce" (dobrodinský spolek).

Anna je prostá, milá a pracovitá. Zpočátku je Rubešům velice vděčna za všechno, uznává, že je milostpaní dobromyslná žena, jež ji chce chránit před vším špatným a že to s ní myslí dobře. Anna nic neví o svých právech, která má jako služka. Neví, že má vlastně právo jít v neděli odpoledne ven. Paní jí zakazuje mluvit s paní domácí i se služkou svrchu. Dlouho se jí Anna vyhýbala. Nakonec Anna pozná, že je Máňa veselé a hodné děvče, které jí všechno vysvětlí a řekne jí, jaká má práva. Také jí půjčí své nové šaty na první společnou vycházku v neděli. Seznámí ji se svým milým Bohoušem. Ten má kamaráda Toníka, je kovodělníkem, slévačem v Kolbenových závodech. Toník Krouský je revolucionář, bojuje za spravedlnost a za lepší práci, vystupuje proti sociálně demokratickým vůdcům, kteří se stali zastánci buržoazie a ne lidu. Vystupuje na schůzích, na které všichni (i Máňa s Annou) chodí. Zamilují se do sebe. Anna se zásluhou Toníkovy výchovy stává uvědomělou proletářkou.

Nakonec od Rubešů odchází a stává se Toníkovou ženou v den, kdy Toník společně se soudruhy sehnali byt pro ně i pro jejich nenarozené dítě. Dítě se jim narodí a oni jsou šťastni. Mezitím chodí Toník na schůze, které vede a řeční na nich Karel Jandák, jenž byl nejdříve poslanec socialistů, později předseda strany. Jednou jej pozval k pohovoru Gustav Herman, bývalý dělnický ministr, nyní stoupenec a zastánce buržoazie. Vydíráním ho přiměl k tomu, aby své přesvědčení zradil a tím i soudruhy. Jeho syn Jarda byl tím velice zklamán, nerozuměl mu, utekl k Anně a Toníkovi.

Dne 9. prosince 1920 zazněla na úseku Kolben útočná polnice. Po celém závodě křičely hlasy, že byl obsazen Lidový dům, kde měli redakci rudého práva. Toník je mezi prvními v řadě a hájí svou krví tuto dělnickou budovu, která je již obsazena četníky. V bitce je zraněn. Ošetřuje ho Jarda Jandák a je rozhořčen nad jednáním vlády. Vše končí a on je rozhořčen nad jednáním vlády. V tento den odchází Toník domů. Na druhý den ho Anna nechce pustit se zraněním na hlavě do ulic. Toník jí uteče. Anna nakrmí dítě a je rozhodnuta - půjde za ním. Cestou pochopila, že je vyhlášena generální stávka. Potkává dceru stavitelových, která se provdala pro peníze, a nikoli z lásky. Ta jí radí, aby v tyto prosincové dny držela svého Toníka doma, aby nepřišel do neštěstí. "Co, budete do nás střílet, my do vás také, paní!" - říká Anna přísně. Anna nakonec najde ve velkém davu Toníka. Běží a jejich kroky zní ulicí. Kupředu!

Kupředu, kupředu, Toníku a Anno!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 28.12.2018

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4), Biblické příběhy (několik příběhů) (5)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Hory a staletí
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zlých samotářích
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia, Podivuhodné přátelství herce Jesenia (2)
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4), Žalář nejtemnější (5)
Čítanka-Bratr Žak (O zlých samotářích), Bratr Žak (O zlých samotářích) (2), Bratr Žak (O zlých samotářích) (3), Bratr Žak (O zlých samotářích) (4)
-David a Goliáš
-Golet v údolí (celá kniha / e-book)
-Joska, Forko a Paulína (O zlých samotářích), Joska, Forko a Paulína (O zlých samotářích) (2)
-Loupežníci (Hory a staletí)
-Nikola Šuhaj loupežník
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (2), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (3), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (4)
-O zlých samotářích (celá kniha / e-book)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Rasík a pes (O zlých samotářích)
-Ti, o kterých tu dříve nebylo slýcháno (Hory a staletí)
-Událost v mikve (Golet v údolí), Událost v mikve (Golet v údolí) (2)
-Vesnice jedenáctého století (Hory a staletí)
-Zamřížované zrcadlo, Zamřížované zrcadlo (2), Zamřížované zrcadlo (3), Zamřížované zrcadlo (4), Zamřížované zrcadlo (5), Zamřížované zrcadlo (6), Zamřížované zrcadlo (7)
-Zázrak s Julčou (Golet v údolí)
-Země bez jména (Hory a staletí)
-Židé (Hory a staletí)
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Anna Proletářka (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)