ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (3)

Nikola Šuhaj byl nezranitelný loupežník, který bohatým bral a chudým dával a který nikdy - mimo sebeobranu nebo ze spravedlivé msty - nikoho nezabil. Pocházel z Koločavy, kraje, kde ještě žije Bůh. Děj začíná příběhem mezi vojáky Nikolou a Němcem, kteří utíkali z bojů. Bydleli u čarodějné baby, která je chtěla oženit se svými ošklivými dcerami a očarovala je proto nezranitelností (celý život se jich nedotkne kulka). Babu poté zabili a vrátili se zpět na vojnu. Opět však desertovali a Nikola se vrátil domů do rodné Koločavy. Protože ale ještě neskončila válka, musel se skrývat před četníky v lesích. Stal se obávaným loupežníkem a postupně se k němu přidali i přátelé z vesnice a mladší bratr Jura. Okrádali bohaté kupce a židy a obdarovávali chudáky. Nikola miloval dívku z vesnice Eržiku, se kterou se také oženil. Jeho přátelé a rodina ve vesnici za Nikolovo loupežničení trpěli. Policejní výslechy, zatýkání a prohlídky sužovaly obyvatele vesnice. Mladý strážmistr Eržiku sváděl a četníci se na ni pokoušeli Nikolu lapit, ale to se nepovedlo. Poté vypsali četníci s židy na Nikolovu hlavu vysokou odměnu. Jeho bývalí kamarádi neodolali a vydali se ho zábít. Vylákali jej na louku, kde jedli a pili. Právě když jedl, zaťal mu kamarád sekyru zezadu do hlavy. Jura Šuhaj už nestihl zakročit a zemřel také. Zrádci žádnou odměnu nedostali. Eržika se znova provdala a porodila díťe, jež počala s Nikolou.

V díle se objevuje odkaz na postavu bájného loupežníka Oleksy Dovbuše, kterého stihl podobný osud jako Nikolu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bretzick, 17.05.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­