ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Žalář nejtemnější (2)

Žalář nejtemnější je monografický román o člověku neschopném opravdové lásky. Román vypráví o komisaři Machovi a jeho ženě Jarmile. Komisař Mach stále přemýšlí nad tím, zda ho jeho žena opravdu miluje a užírá se představami, že je mu nevěrná.
Jednou při cestě z práce mu do oka spadl odštěpek čediče. Oslepl na obě oči. Se svou ženou se odstěhoval do Prahy. Jarmila se o něj stará, čte mu, hraje na klavír, ale on ještě víc žárlí, přemýšlí, zda jsou v místnosti sami, co dělá nebo co dělala, když nebyl s ní. Velice se tím trápí a moc o tom přemýšlí.
Často chodí s Jarmilou do parku, ale ani tam si neodpočine a je stále v pozoru a hledá důvod k žárlivosti. Jednou odchází jen se služkou. Tu vyslýchá, co dělala jeho žena v domnění, že se bude lišit výpověď služky a jeho ženy. Vše se ale shoduje. Komisař už nevěří ani služce.
Seznámil se se studentem Králem, který mu byl od té chvíle dobrým přítelem.
Dozví se, že bratr Jarmily jí píše dopisy, kde ji nabádá, aby od Macha odešla.
Často vzpomíná na své mládí.
Studentovi se svěří, že přemýšlí o tom, jak donutit Jarmilu odejít. Student je zaskočen, ale myslí si, že si komisař dělá legraci, ale komisař to myslí vážně.
V noci o Vánocích leží v posteli a přemýšlí o svých plánech, najednou slyší šramot v předsíni. Jarmila se zvedá a odchází do předsíně. Komisař bere brokovnici a jde za ní. Zavřel dveře a ptá se, kdo tam je. Jarmila tvrdí, že jen ona, že se šla napít. On jí nevěří a vyhazuje ji z pokoje. Je sám v pokoji a mluví s člověkem, co si myslí, že je tam. Je tam celou noc, ale nikdo mu neodpovídá. Pak rozbíjí celý pokoj, je zraněn a vyčerpán, ale stejně nikoho nezastihl. Ráno přichází služka a oznamuje, že je Jarmile špatně a že jde pro doktora. Doktor jí dal sedativa a bratr ji odváží domů. Komisař zůstává v bytě jen se služkou, ale když vyjde z pokoje, tak se ho lekne a s křikem uteče a tak komisař zůstává v celém bytě sám.
Na konci tohoto románu je otevřená otázka pro čtenáře. Čtenář si může sám domyslet konec - zda Jarmila svého muže podváděla nebo to byl jen výplod komisařovi fantazie. Žalářem nejtemnějším je zde myšlena slepota a láska k druhé osobě. Komisař svou ženu miluje, ale zároveň pociťuje chorobnou žárlivost a nejraději by ji od sebe odehnal, aby se nemusel trápit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Stefi, 05.10.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Žalář nejtemnější (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­