ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (5)

Zbojníci! Černí chlapci!
Přeje-li jim velmi doba a junácké štěstí, zakládají panovnice dynastie, ale mnohem častěji se jejich těla kývají na šibenicích a nejčastěji končí s hlavou v mechu, v krvavé kaluži, zasaženi ranou zezadu. Ale údělem těch je pak sláva větší slávy královské. Neboť ti padlí, to byli jedni z nich: z lidí těchto hor.

Román, který inspiroval k napsání skutečná příběh zbojníka a lupiče z Podkarpatské Rusi. Ivan Olbracht při psaní tohoto díla studoval soudní spisy, mluvil s pamětníky, seznamoval se s geografií kraje. Vznikl tak známý příběh o nezranitelném muži, jenž bohatým bral a chudým dával.
Příběh začíná vyprávěním o tom, jak se Nikolovi stalo něco, čehož v pozdějším životě plně využíval. Za války se spolu se svým kamarádem Němcem schovávali v chýši jedné ruské ženy, která byla čarodějnicí. Namíchala jim lektvar, díky němuž budou odrážet všechny kulky - nebude možno je zastřelit. Na oplátku ji mladíci slíbili, že si vezmou její dcerky. Příštího dne však utekli a kouzlo opravdu fungovalo, žádná kulka jim neublížila a všechny odráželi zpět. Poté se každý rozešli svou cestou a více se už nespatřili.
Nikolka se vrátil do svého rodiště, vesnice Koločavy v Podkarpatské Rusi, obklopené horami a ležící mezi dvěma řekami, Tereblou a Rikou. Lidé zde žijí různí - rusínští pastevci a dřevorubci, chudí i zámožní Židé, Češi, Maďaři... Nikola zde má milou Eržiku, se kterou se pravidelně schází a již velmi miluje.

"A potom čekal tři noci na Eržiku. Na ptáčka Eržiku. Na rybku Eržiku. Na Eržiku, která je růžová a černá a voní višňovým dřevem. Na Eržiku, za kterou se člověk musí vydati, i kdyby žil za sedmi horami a sedmerým mořem."

Nikola je zbojníkem. Spolu s několika kamarády olupují bohaté a chudým a dobrým uloupené peníze rozdávají. Nevraždí, pokud tomu není nutno v sebeobraně, a lidé si na ně zvykli. Četníci však jdou po něm. A když se v Koločavě usídílí české četnictvo, nastávají Nikolkovi těžké časy. Jde po něm i židovská obec, v čele s nejmoudřejším Abramem Beerem, kteří jsou bohatí a Nikola je okrádá o jejich majetek. Neustále říkají četníkům "Zavřete Eržiku, pusťte Nikolovy druhy. Neboť lidé se nechytají na to, co je v nich dobrého, ale na to, co je v nich špantého."
Četníci však konají, jak sami uznají za vhodné, a proto je zmařeno několik lidských životů a napácháno mnoho škod.
Co je ještě horší - za jméno Nikoly Šuhaje se schovávají všemožní lupiči a vrahové, kteří páchají zlo na Nikolův účet. Je na něj proto vypsána odměna - celých 33000 korun. Toho se nakonec chytnou tři mladí muži - dva druhové a přátelé Nikolky - Ihnat Sopko, Danilo Jasinko a Adam Chrepta, který je synem Derbaka Derbačka, jehož Nikola zabil, protože na něj donášel četníkům. A Nikola zabíjí pro zradu.
Když se tedy mladíci jednou sejdou s Nikolou a jeho bratrem Jurou, který chodívá s ním a má toho dne velmi zlé tušení, Ihnat Sopko zabije Nikolu sekyrou a ostatní potom též Juraje.
Tak tedy umírá Nikola Šuhaj. Odměnu nakonec nedostane nikdo, ale 20000, které byly nalezeny u Nikoly v kapse, si tři vrahové rozdělí. Eržika se znovu vdá a Nikolka leží na koločavském hřbitově, bez náhrobku, bez rakve. Eržika se ona tom místě občas zastaví a ví, že Nikola nezmřel, ale že žije dál, v koločavských lesích...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 07.05.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­