ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Biblické příběhy (několik příběhů) (2)

Adam a Eva
Hlavní téma: vyhnání Adama a Evy z ráje
Hlavní myšlenka: člověk by měl být rád za to, co má, a měl by si cenit všeho okolo sebe

Děj:
Když Hospodin stvořil člověka, muže Adama, stvořil pro něj ráj, zahrady Edenu. Směl tu pobývat pod podmínkou, že nepojí ze stromu vědění všeho dobrého a zlého. Společně s Adamem zde pak žily všechny druhy zvířat, ale Adam se cítil sám, a tak ho Hospodin uvrhl do hlubokého spánku, vyňal mu žebro a z žebra stvořil ženu. Žili tu potom spolu, žena s Adamem. Avšak jednoho dne obelstil had ženu a ona společně s Adamem jedla ovoce ze stromu poznání. Hospodin pak zjistil, že had svedl ženu, proto se od té doby plazí po břiše a polyká hlínu. Ženu potrestal tím, že již navěky měla být podřízená muži a Adam byl pak vyhnán ze zahrad Edenu. Do ráje pak Bůh poslal anděly, aby chránili strom života, který rostl hned vedle stromu poznání. Adam dal ženě jméno Eva a společně pak obdělávali zemi mimo ráj a hospodařili.

Vražda Kainova
Hlavní téma: vražda Ábela a původ Kainova znamení
Hlavní myšlenka: lidská závist by neměla nikdy dojít až k vraždě, ani vzniknout

Děj:
Po vyhnání z ráje Adam a Eva obdělávali zemi, jak jim Bůh přikázal. Zplodili spolu dva syny, staršího Kaina a jeho mladšího bratra Ábela. Ábel, když dospěl, se začal živit pastevectvím, Kain se stal oráčem. První plody své práce obětovali Bohu, tomu se líbil více Ábelův dar a Kainovu mysl zatemněla závist. Vylákal bratra do polí a tam ho zabil. Hospodin na něj uvalil znamení, aby Kainovi nikdo neubližoval a nechal ho žít až nadosmrti s pocitem viny. Zem už nikdy Kainovi nesloužila, protože byla pokropena krví Ábela, a Kain odešel do země Nód.

O zničení Sodomy a Gomory
Hlavní téma: zničení hříšných měst Sodomy a Gomory
Hlavní myšlenka: nikdo by se neměl nechat zkazit lidmi, kteří jsou kolem něj

Děj:
Nedaleko Sodomy žil bezdětný, starý pastýř jménem Abram se svou ženou Sarai. Jednoho dne k nim přišel Bůh a dva andělé v přestrojení a Abram ho dobře pohostil. Poté, když byl Hospodin na odchodu do Sodomy, jednoho ze dvou velmi hříšných měst, řekl Abramovi, že až přijde příště, jeho žena bude mít syna. Andělé dorazili do Sodomy dříve než Hospodin a ujal se jich Lot, Abramův synovec. Toho andělé pro jeho laskavost varovali před zničením města a poslali ho pro jeho rodinu, avšak při útěku se nesměli ohlédnout po Sodomě. Lot utekl jen se svou manželkou a svými dcerami, protože jeho zeťové nevěřili varování andělů. Když utíkali, Lotova žena nedbala na varování a ohlédla se. V tu chvíli byla proměněna v solný sloup. Hospodin zničil sirným a ohnivým deštěm Sodomu i Gomoru a všechny hříšné obyvatele také. Jen Lot a jeho dcery byli ušetřeni.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pižla, 24.04.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Biblické příběhy (několik příběhů) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­