ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

­­­­

Příběh Josefův (Biblické příběhy)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Biblické příběhy. Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1940 (2. vydání). Ilustroval Gustave Doré. Celkový počet stran: 180.

HLAVNÍ POSTAVY:

Jákob - otec 12 synů; ze všech synů miloval nejvíce Josefa a Benjamina; bojácný = bál se o svého syna Benjamina, protože se mu ztratil Josef
Josef - má rád Benjamina; chytrý - vykládá sny, své i jiných; ví, že se má držet od Putifarovy ženy dál; umí pomoci faraonovi s budoucí nouzí; bratry si zkouší, jestli litují svého činu, že Josefa prodali do otroctví; stojí za ním Hospodin = vše se pod jeho rukou rozrůstá
10 bratrů - žárlí na Josefa, chtějí jej zabít, nakonec ho hodí do studny a prodají do otroctví; napraví se a litují svého činu
Putifar - koupil Josefa, ale nenechal ho pracovat na poli, nechal jej spravovat svůj majetek; nechává se manipulovat svou ženou; dal Josefa zavřít do vězení
faraon - nechal Josefa propustit z vězení; Josef mu spravoval majetek; štědrý = dovolil Josefovi vše

OBSAH:

Jákob měl nejraději svého nejmladšího syna, a tak ho upřednostňoval - dával mu dary, nechával jej doma, zatímco jeho bratři pracovali...
Jednoho dne chtěli bratři Josefa zabít, ale jeden ze starších bratrů jim to nedovolil, a tak bratři Josefa prodali do otroctví. Josefa koupil Putifar a nechal ho, aby mu spravoval majetek.
Putifarova zlá a lstivá žena chtěla hezkého Josefa svést, ale nepodařilo se jí to, a tak ho obelstila. Putifar si myslel, že jej Josef zradil, proto ho nechal zavřít do vězení. Tam se Josef potkal se dvěma vězni, kterým vyložil jejich sny.
Po nějaké době měl také faraon podivné sny, nechal Josefa proto vyvést z vězení, aby mu sen vyložil a pomohl mu spravovat jeho majetek.
Za čas v době bídy přišli Josefovi bratři žádat o jídlo. Josef jim jídlo dal, ale otestoval, jestli jeho bratři litují, že ho prodali do otroctví, a když zjistil, že svého činu litují, řekl jim, že je jejich bratr a že můžou zůstat v Egyptě, který se díky němu na bídná léta dobře připravil.

CITÁT Z PŘÍBĚHU:

"Ale Josef, dověděv se, po čem toužilo jeho srdce, se stal tvrdým. Pravil jim: 'Nemluvíte pravdu. Jste vyzvědači a přišli jste, abyste zjistili nepevná místa země.'"
(str. 56)

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Odpouštět druhým

STYL A JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Kompozice: chronologická (Josef se vyvíjí)
Forma: er-forma (vypravěč)
Jazyk: plně spisovná řeč, mírně knižní
Umělecké prostředky: metonymie ("Nezabíjejme ho, jest to přece naše krev!" - str. 49; krev = příbuzenský vztah); inverze ("Hle, pán můj dal vše, co jest jeho, v mé ruce." - str. 50); personifikace ("Neposlechli jste a nyní jeho krev volá po pomstě." - str. 56); archaismus (míti - str. 49)

VLASTNÍ NÁZOR NA KNIHU:

Z této knihy mě nadchly pouze některé příběhy, jiné se mi vůbec nelíbily. Nebyl to můj šálek kávy, takže se mi kniha z většiny nelíbila.

Tuto knihu bych doporučila křesťanům a milovníkům biblických příběhů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Čermáková, 20.04.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Příběh Josefův (Biblické příběhy)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­