ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Biblické příběhy (několik příběhů) (3)

Vražda Kainova
Adamovi a Evě se narodili dva synové - Kain a Ábel. Když dospěli, stal se Kain oráčem a Ábel pastýřem. Po nějakém čase oba vystavěli oltář, aby přinesli Bohu oběť. Ábelova oběť se Hospodinovi zalíbila, ale Kainova nikoliv. Kain se rozzlobil na svého bratra a zabil ho. Za to se na něj rozhněval Bůh a vyhnal ho ze své země. Dal mu ovšem znamení, aby ho žádné zvíře ani člověk nezabili.

Stavění věže a zmatení jazyků
Noemův rod se rozprostřel po celé zemi a všichni mluvili jedním jazykem. Po čase vystavěli velké město a uprostřed chtěli vybudovat věž až do nebe. Tou věží se ale chtěli jen chlubit a ne chválit Boha, a tomu se to nelíbilo. Zmátl jim jazyky, a protože se nemohli domluvit, museli zanechat stavění.

O velké poslušnosti
Abrahám neměl potomky a byl už starý. Jednoho dne se mu zjevil Bůh a za to, že ho pohostil, aniž by věděl, kým je, mu slíbil syna. Po čase mu ho manželka Sára syna opravdu porodila a pojmenovali ho Izák. Když Izák dospěl, zjevil se Bůh Abrahámovi znova a přikázal, aby vzal Izáka a obětoval ho na hoře jako zápalnou oběť. Abrahám se polekal, ale poslechl. Pamatoval si dobře na Boží slib a věřil. Když Izáka svázal a chtěl ho zabít, zjevil se mu Bůh, zarazil ho a za jeho poslušnost mu slíbil bohaté potomstvo.

O moudrosti Šalamounově
Šalamoun, syn Davida, nastoupil na trůn ve svých 18 letech. Bůh mu nabídl dar dle vlastního výběru. Šalamoun chtěl moudrost a ne pozemské statky, za jeho výběr ho Bůh obdaroval ještě bohatstvím a slávou. Šalamoun využíval moudrosti pro soudnické záležitosti. Rozsoudil dvě ženy, které obě v noci porodily dítě, ale jedno z nich zemřelo. Jedna z nich si přála zbylé dítě spravedlivě rozpůlit, druhá ho raději dala první z nich, než aby dítě zabila. Spravedlivě rozhodl, že dítě patří druhé z nich, protože matka by své dítě nikdy nezabila. Jeho věhlas se šířil po celé zemi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 29.06.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Biblické příběhy (několik příběhů) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­