ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (13)

Baladický román, situovaný do Zakarpatska v době těsně po 1. světové válce, o společenské vzpouře, o přátelství, lásce a zradě.
Autor ve své baladě líčí na jedné straně krásu nedotčené přírody, na druhé straně pak bídu a primitivní podmínky v tomto opomíjeném a zanedbaném koutě Evropy. Vypráví o životní pouti podkarpatského zbojníka, mladého, civilizací nedotčeného a impulzivního horala, srostlého s rodnou krajinou. Na zbojnické stezky ho vyhnala bída a nespravedlnost, a on se po čase stává hrdinou svého lidu, jenž bohatým bere a chudým dává. Svou vzpourou podněcuje v ostatních touhu po lepším světě. I když nakonec Nikola hyne zradou svých lidí, žije nadále v jejich paměti, v pověstech a písních.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2005 (1. vydání tamtéž). Ilustroval Andrej Sujetov Kostić. Počet stran: 172. ISBN: 80-7287-103-X.

OBSAH:

Nikola Šuhaj byl podle pověsti nezranitelný loupežník pocházející z Podkarpatské Rusi, který bohatým bral a chudým dával, a který zabíjel jen v sebeobraně nebo ze spravedlivé msty.

Příběh začíná na ruské frontě za 1. světové války.
Nikola, který musel narukovat do armády a který touží po svobodě, spolu se svým přítelem dezertuje. Před válkou se ukryli u podivné stařeny, jež jim poskytuje přístřeší a stravu. Oba kamarádi si z dlouhé chvíle začnou s jejími hloupými dcerami - Vasjou a Jevkou. Když se to stařena dozví, chce, aby se s jejími dcerami oženili. A právě proto jim dá vypít lektvar, jenž je ochrání před všemi kulkami. Ani jeden z nich ale nemá v úmyslu si její dcery vzít, a když oba zjistí, že je stařena čarodějnice, zabijí ji a utečou. Účinnost kouzla pak poznají na vlastní kůži, když se chtějí navzájem postřelit, aby mohli z vojny domů. Poté, co jim tento pokus díky lektvaru nevyjde, se oba přátelé rozcházejí a Nikola se rozhodne vrátit se do rodné vsi Koločavy.

Koločava je vesnice chudá, žijí zde pospolu židé i křesťané, bohatí i chudí, a také Nikolova láska - Eržika Dračová. Protože byl Nikola zběh, musel se ukrývat v lesích. Později se oženil s milovanou Eržikou, a jelikož se potřeboval ve zbídačeném kraji nějak uživit, začal se zbojnictvím.

Bída let válečných trvá i po skončení války a po připojení Podkarpatské Rusi k Československu. Pro chudý koločavský lid se Nikola postupně stává hrdinou. Loupežnictví zde není ničím výjimečným, kořeny zbojnické tradice v tomto kraji sahají k Oleksu Dovbušovi - dalšímu významnému zbojníkovi, za jehož nástupce je Nikola považován. K Nikolovi se postupně přidali i jeho přátelé a mladší bratr Jura.

Většina lidí s Nikolou sympatizovala a pomáhala mu, tento přístup se však rozhodně netýkal četníků, kteří prahli po dopadení věhlasného loupežníka. Zuřivé pronásledování Nikoly však nevede k úspěchu, mrtví se počítají více na straně četnické než zbojnické a Šuhaj stále, díky kouzelnému lektvaru, uniká před všemi kulkami. Po Nikolově konci toužil také mazaný židovský obchodník Abram Beer, kterému zbojník kazil obchod. Ani jemu se však nepodařilo Šuhaje přelstít. Četníkům se však jednoho dne povede Nikolu lapit živého, ale jen na krátkou dobu. Eržika totiž podplatila četníka, jenž Nikolu hlídal, a slavný zbojník se opět dostal na svobodu. Tohle rozzuřilo četnictvo ještě mnohem více. Neustálé tvrdé výslechy, zatýkání, bití a domovní prohlídky sužovaly obyvatele vesnice a Nikolovu rodinu. Četníci se dokonce pokoušeli Nikolu lapit na Eržiku, kterou uvěznili, ale ani to se nepovedlo, vše bylo marné. Za jméno Nikoly Šuhaje se také začali schovávat všemožní lupiči a vrahové, kteří páchali zlo na Nikolův účet. Aby toho nebylo málo, tak Nikola k tomu všemu vážně onemocní (kvůli kletbě jedné koločavské čarodějnice) a uzdraví se jen díky tajné pomoci vesnického lékaře, jemuž Nikola za jeho služby slíbí odměnu.

Do Eržiky se mezitím zamiloval strážmistr Svozil, který zkoušel vše, aby získal její srdce (Eržika by mu navíc mohla poskytnout cenné informace o Šuhajovi). Eržika mu sice odolává, ale nakonec podlehne a naváže s ním vztah. Nikdy by však neprozradila, kde se její Nikolka ukrývá. Když se Šuhaj dozví o Eržice a Svozilovi, tak mladého četníka zastřelí. Jura, který nemá Eržiku moc rád a nevěří ji, po této události chce, aby se s ní Nikola přestal potají scházet, ovšem láska je silnější a Šuhaj nedbá bratrových rad. Po Svozilově zastřelení vypsali zoufalí četníci, společně s židy, na Nikolovu hlavu vysokou odměnu. Toho se nakonec chytnou tři mladí muži - Ihnat Sopko, Danilo Jasinko a Adam Chrepta. Nikolovu smrt nechtějí jenom kvůli odměně, ale i z jiných důvodů, hlavně ze strachu. Sopko s Jasinkem, bývalí členové Šuhajovy zbojnické tlupy a Nikolovi přátelé, si s pomocí uloupených peněz zajistili spokojený život a nechtějí být podezříváni ze spojení se Šuhajem. Chrepta se chce navíc Nikolovi pomstít za smrt svého otčíma Derbaka Derbačka, kterého Nikola zabil, protože na něj donášel četníkům. Jednoho dne se tedy tito tři proradní muži sejdou s Nikolou a Jurou na obvyklém místě v lese, kde pili a jedli. Jura měl zlé tušení a chtěl, aby raději odešli, ovšem Nikola bratra uklidňoval a chtěl zůstat. Zrádci čekali na vhodnou chvíli a v nestřeženém okamžiku Nikolu i Juru zabili sekyrami. Tak tedy zemřel Nikola Šuhaj loupežník.

Odměnu nakonec nedostal nikdo, zásluhu na Nikolově smrti si přivlastnili přivolaní četníci. Nikola je pochován na koločavském hřbitově. Jeho hrob nemá náhrobek a jenom Eržika ví, kde její milý leží. Po jeho smrti však Eržika porodí Nikolovu dceru a Šuhajova krev tak koluje dál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jakub.jan, 18.07.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­