ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)

Po smrti svých rodičů zůstal Izák se svou ženou Rebekou a dvěma syny Ezauem a Jákobem. Prvorozený Ezau se lišil tím, že byl zrzavý a srstnatý jako ovčí vlna. Když oba bratři vyrostli, stal se z Ezaua statečný lovec, Jákob byl mírný a pásl stáda. Jejich otec byl nakloněn k divokému Ezauovi, matka nadevše milovala Jákoba, a proto litovala, že prvorozeným není on. Jákob také žárlil na Ezaua. Jednou, když si Jákob vařil z čočky pokrm, přišel z lovu vyčerpaný Ezau a prosil bratra o jídlo. Aby dostal Ezau najíst, musel bratrovi odpřisáhnout, že mu prodává své prvorozenství.
Když už byl Izák starý a slepý, zavolal k sobě do stanu Ezaua, aby mu syn ulovil zvěř a připravil z ní pokrm, potom mu požehná. Vše slyšela Rebeka, která stála před stanem a běžela to povědět Jákobovi. Jákob s pokrmem Ezaua předběhl a vydával se za něj. Otec nakonec usoudil, že je to opravdu Ezau a dal Jákobovi požehnání. Jakmile se Ezau dozvěděl o bratrově podvodu, vyhrožoval, že ho zabije. Matka varovala Jákoba a ten utekl do Haránu ke strýci Lábanovi. Ezau poznal, že se nemůže pomstít a odešel k nevlastnímu strýci Izmaelovi. Potom si vzal jeho dceru a zůstal tam žít. Jákob se zamiloval do Lábanovy dcery Ráchel. Nejprve musel strýci sloužit sedm let, aby mohla být svatba. Lában ho však oklamal, takže Jákob mu dohromady sloužil roků dvacet. Jákob měl s Ráchel jedenáct synů. Jednou se s celou svou rodinou, služebníky a stády vydal ke svému otci. Věděl, že v kraji, kterým musí projít, žije Ezau, a tak za ním poslal své posly, aby jeho i s celou výpravou ohlásili. Jakmile se Ezau dozvěděl, že Jákob přichází, vzal svých 400 mužů a vyrazil proti bratrovi. Nakonec se oba bratři usmířili a rozešli v lásce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 30.01.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­