ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (4)

Děj knihy začíná již za války, kdy mladý Rusín Nikola Šuhaj utíká z fronty se svým přítelem. Na své cestě se dostávají ke dvěma děvčatům, se kterými si začnou, aby jim jejich matka poskytla přístřeší a stravu. Stará žena si je ale vybere za ženichy pro dcery, chce je ochránit před válkou, proto jim dá vypít nápoj na nezranitelnost před kulkami z pušky. Na druhý den chlapci zjistí, že baba je čarodějnice, zabijí ji a utečou. Nikola se vrací do své rodné vsi Koločavy, nevadí mu že je pronásledován, žije v lese a schází se se svou láskou Eržikou. Když válka skončí, muži se vracejí domů z fronty a vidí, v jaké bídě žijí jejich ženy a děti, chytá je anarchie. Vyrabují místní notářství a židovské obchody, sesadí starostu a nastolí nový řád. Po několika dnech na ně však přichází ozbrojená eskorta vojáků, která je donutí k poslušnosti. Tehdy začíná Šuhajův odboj. Jak píše kniha - "Bohatým bral a chudým dával", přepadává poštovní a obchodní povozy, krade zboží, které pak prodává, krade peníze, které daruje lidem. Je nezranitelný, žádná kulka mu neublíží. Spolu se svými komplici provádí útoky na bohaté židy a oficíry, neubližuje, jeho jméno je natolik silná zbraň, že jinou ani nemusí použít. Je stíhán nejen za loupeže ale i za vraždy v sebeobraně. Když je však četníky lapen, Eržika podplatí důstojníka a její milý uprchne. Na Nikolovo dopadení je do vsi povoláno několik desítek četníků, jsou zatýkání jeho přátelé a vyslýcháni nepřátelé, rodina je pronásledována a bita... Všichni ale stojí s ním. Po těžkém období, kdy onemocní tyfem, se k němu přidává jeho mladý bratr Juraj. Spolu znovu bojují, není to však už jako dřív. Lidé se od Nikoly odvracejí, přátelé ho zrazují a udávají. Několikrát se mu podaří uniknout, ale nakonec padá mrtev sekerou svého nejvěrnějšího druha.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Geržová, 21.09.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­