ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (12)

Baladický příběh ze Zakarpatské Ukrajiny vypráví o "nezranitelném loupežníkovi", který bohatým bral a chudým dával.
Kniha je baladickým příběhem životní pouti podkarpatského zbojníka, horala, srostlého s rodným krajem. Na zbojnické stezky je vyhnán bídou, stává se hrdinou, který bohatým bere a chudým dává. Nakonec Nikola hyne zradou těch, kterým prokázal tolik dobrého, ale nadále žije v pověstech a písních svého lidu.

Příběh vypráví starý pastevec. Mluví o tom, že za války se snažila většina vojáků utéct, tak to udělal i Nikola Šuhaj loupežník i se svým přítelem Němcem.

Ti se spolu schovávají v domku jedné babky, která má dvě dcery. Oba s nimi koketují, a tak baba uzná, že je za ně provdá, což ale oni v žádném případě nechtějí, protože s nimi koketují jen proto, aby se rozptýlili. Jednoho dne jim dá babka lektvar s tím, že když ho vypijí, žádná kulka vystřelená z pušky se jich nedotkne - a tak zjistili, že to není jen tak obyčejná baba, ale přímo Baba Jaga. Následně se spolu domluví a pomocí kamenů a klacků ji umlátí k smrti a utečou.

Po cestě do boje zkouší jeden druhého zabít, ale kulky se jim vskutku vyhýbají. Nikola znovu uteče a vydá se do rodné vesnice Koločavy (ukrajinsky Kolčava), kde ho začnou hledat četníci, a proto se musí skrývat. Schází se jen se svou milou Eržikou a s několika přáteli.

Po nějaké době ho stejně chytnou, ale on uteče jim a je opět volný. Poté skončí válka a muži se vrací domů, jenže nikdo z toho nemá přílišnou radost, neboť ve vesnici vládne ukrutná bída.

Nikola se vrátil do vesnice a konečně se mohl oženit s Eržikou. Četníci ho znovu chytnou - aby byl znovu volný, musí jednoho z nich podplatit Eržika. Přesto se Nikola musí skrývat v horách.

Během doby, co se ukrýval, začal loupit - bohatým bral a chudým dával. Pár přátel mu nosilo jídlo a pomáhali mu.
Jednou Nikola onemocněl a v době jeho nemoci se objevil někdo, kdo stejně jako on přepadával, ale ještě k tomu zabíjel. Podezření samozřejmě padlo na Nikolu, který pochopil, že za loupeže a vraždy může někdo z jeho přátel.

Jen co se uzdravil, přidal se k němu jeho bratr Jura. Mezitím četníci hlídali na každém kroku jak Eržiku, tak Nikolovy přátele.
Do Eržiky se zamiloval jeden mladý četník a ona mu jeho lásku oplácela. Když se však jednou Nikola k Eržice odhodlal přijít, našel je ten četník a Nikola ho zabil. Nikolovi přátelé se začnou bát pomáhat mu, a tak se spolu domluví a jeho i Juru vlákají do léčky a zabijí. Zabili ho i proto, že chtěli získat odměnu, která na něj byla vypsaná.

Eržika se znovu provdala, a tak Nikola Šuhaj loupežník zůstal už jenom v povídačkách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 03.01.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­