ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

   
­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (6)

Nikola Šuhaj byl nezranitelný loupežník, který bohatým bral a chudým dával a který nikdy - mimo sebeobranu nebo ze spravedlivé msty - nikoho nezabil.
Děj začíná příběhem mezi vojáky Nikolou a Němcem, kteří utíkají z bojů. Na své cestě se dostávají ke dvěma děvčatům, se kterými si začnou, aby jim jejich matka poskytla přístřeší a stravu. Stará žena si je ale vybere za ženichy pro dcery, chce je ochránit před válkou, proto jim dá vypít nápoj na nezranitelnost před kulkami z pušky. Na druhý den chlapci zjistí, že baba je čarodějnice, zabijí ji a vrací se zpět na vojnu. Opět však desertovali a Nikola se vrátil domů do rodné Kolčavy. Protože ale ještě neskončila válka, musel se skrývat před četníky v lesích, kde se scházel se svou láskou Eržikou. V té době se také začaly vyprávět legendy o kouzelné větvičce, která od něj odhání všechny střely.
Když válka skončí, muži se vracejí domů z fronty a vidí, v jaké bídě žijí jejich ženy a děti. Vyrabují místní notářství a židovské obchody, sesadí starostu a nastolí nový řád. Po několika dnech na ně však přichází ozbrojená eskorta vojáků, která je donutí k poslušnosti. V tuto chvíli se stává Šuhaj obávaným loupežníkem a postupně se k němu přidali i přátelé z vesnice a mladší bratr Jura. Přepadává poštovní a obchodní povozy, krade zboží, které pak prodává, krade peníze, které daruje lidem. Spolu se svými komplici provádí útoky na bohaté Židy a oficíry. Mladý strážmistr Svozil Sváděl Eržiku a četníci se na ni pokoušeli Nikolu lapit. Jednou se jim to podaří, Eržika však podplatí důstojníka a její milenec uprchne. Na Nikolovo dopadení je do vsi povoláno několik desítek četníků. Zuřivé pronásledování Nikoly však nevede k úspěchu, mrtví se počítají více na straně četnické než zbojnické a Šuhaj stále jakoby zázračně prchá před všemi kulkami. Jsou zatýkáni jeho přátelé a vyslýcháni nepřátelé, rodina je pronásledována a bita. Prohlídky trápily všechny obyvatele vesnice. Nakonec vypsali četníci s Židy na Nikolovu hlavu odměnu. Jeho bývalí kamarádi neodolali a vydali se ho zabít. Vylákali jej na louku, kde jedli a pili. Jura byl neustále ostražitý a nedůvěřoval jim. Avšak Nikola říkal, že to jsou přátelé! Nakonec právě když jedl, zaťal mu kamarád sekyru zezadu do hlavy. Jura už nestihl zakročit a zemřel také. Zrádci za Nikolovu smrt nedostali žádnou odměnu, která jim byla slíbena... Eržika po jeho smrti porodila jeho dceru Anči, a tak jeho krev koluje dál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 09.05.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4)
Čítanka-David a Goliáš
-Nikola Šuhaj loupežník
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Zamřížované zrcadlo
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­