ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Olbracht Ivan (*06.01.1882 - †30.12.1952)

­­­­

Nikola Šuhaj loupežník (2)

Nikola Šuhaj sloužil za první světové války u uherského pluku v Ďarmotech, ale protože nechtěl nasazovat svůj vlastní život za cizí pány, brzy zběhl a ukrýval se v horách a lesích rodného verchovinského kraje. Začal se živit zbojnictvím a v té době se také začaly vyprávět legendy o kouzelné větvičce, která od něj zahání všechny střely. Bída válečných let trvá i za rumunské nadvlády, i po připojení Podkarpatské Rusi k Československu a pro zdejší zbídačený lid se stává Nikola lidovým hrdinou, který po vzoru všech zbojníků bohatým bere a chudým dává. Navíc zbojnictví nebylo na Verchovině nikdy něčím neobvyklým. Kořeny zbojnické tradice nalézáme v kapitole o Oleksovi Dovbušovi – dalším významném zbojníkovi, za jehož nástupce je Nikola považován. Nikola zbojničí sám i s tlupou, a nakonec při něm zůstává jen jeho mladší bratr Jura. Jednou se podaří četníkům Nikolu chytit, ale po několika dnech z koločavského vězení prchá i díky pomoci jeho milé - Eržiky. Zuřivé pronásledování Nikoly nevede k úspěchu, mrtví se počítají více na straně četnické než zbojnické a Šuhaj stále jakoby zázračně prchá před všemi kulkami. Nový velitel četníků se rozhodne pro radikální krok – vypíše na Nikolovo dopadení odměnu. Spoléhá na to, že v lidech zvítězí touha po penězích nad loajalitou k Šuhajovi. Tři koločavští rolníci, bývalí Nikolovi kamarádi, nakonec sekyrou Šuhaje i s jeho bratrem Jurou na polonině úkladně zavraždí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Nikola jako každý toužil po svobodě a lásce, kterou v jeho případě nalezl u Eržiky. Poté co zběhl od vojska a rozhodl se bojovat proti bídě a křivdám páchaným na koločavském lidu, si z něj lidé vytvořili legendu, lidového hrdinu a bojovníka za jejich práva. Je těžké rozhodnout, jak moc jsou příběhy o Nikolovy pravdivé, protože každý vypravěč si rád tu a tam něco přidá nebo ubere. Mytologický ráz románu navíc umocňuje baladický charakter příběhu, působivá přírodní líčení, folklórní citace a pohádkové motivy. Naopak velmi realisticky působí milostný trojúhelník mezi Nikolou, Eržikou a četníkem Svozilem. Poslední záznam o Nikolovi je v knize zredukován na skromné konstatování "Šuhajův konec 16.8.1921". Nikola je tedy zabit, ale nemůžeme říct, že je mrtev – dál přežívá ve vyprávěních a také jeho krev dál koluje - v žilách malé Anči, kterou porodila Eržika po Nikolově smrti.
Hlavním znakem Olbrachtova románu je prolínání různých prvků a rovin - kompozičně Olbracht kombinuje lyrické a epické prvky, děj balancuje mezi skutečným Nikolovým příběhem a mýtem o jeho nesmrtelnosti a v Koločavě na sebe naráží tři různé kultury: rusínská, židovská i česká. Nejen díky těmto kvalitám se stal Nikolův příběh Olbrachtovou nejvíce překládanou knihou.

CITÁTY Z KNIHY:

"Nikola Šuhaj žije. Žije v těchto horách a s nimi. Bude žít. Neříkejme věčně, neboť tomuto slovu rozumíme dnes ještě méně, než mu rozuměli naši náboženští pradědové, a spokojme se s prostým slovem: dlouho."

"Příštího jitra, v pondělí, šli Ihnat Sopko a Adam Chrepta zavraždit Nikolu Šuhaje. Adam se ráno stavil pro Ihnata. Trochu zbledlý Sopko šel do síňky pro sekyru a v šeru poznamenal její ostří trojnásobným křížem. Pak se vzpřímil, a hledě k nebi, třikrát se pokřižoval sám. Nebylo jíž žádného zpět. Bože, pomoz mi!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: belisima, 30.11.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Adam a Eva (Biblické příběhy), Adam a Eva (Biblické příběhy) (2)
-Anna Proletářka, Anna Proletářka (2)
-Biblické příběhy (několik příběhů), Biblické příběhy (několik příběhů) (2), Biblické příběhy (několik příběhů) (3), Biblické příběhy (několik příběhů) (4), Biblické příběhy (několik příběhů) (5)
-Biblické příběhy (souhrn)
-Bratr Žak (O zlých samotářích)
-Čtení z Biblí kralické, Čtení z Biblí kralické (2), Čtení z Biblí kralické (3)
-Do zajetí babylonského (Biblické příběhy)
-Golet v údolí, Golet v údolí (2)
-Hory a staletí
-Nikola Šuhaj loupežník, Nikola Šuhaj loupežník (2), Nikola Šuhaj loupežník (3), Nikola Šuhaj loupežník (4), Nikola Šuhaj loupežník (5), Nikola Šuhaj loupežník (6), Nikola Šuhaj loupežník (7), Nikola Šuhaj loupežník (8), Nikola Šuhaj loupežník (9), Nikola Šuhaj loupežník (10), Nikola Šuhaj loupežník (11), Nikola Šuhaj loupežník (12), Nikola Šuhaj loupežník (13), Nikola Šuhaj loupežník (14)
-O moudrosti Šalamounově (Biblické příběhy)
-O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách, O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (2), O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách (3)
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí)
-O stvoření světa a člověka (Biblické příběhy)
-O velké poslušnosti (Biblické příběhy)
-O vešce a blešce (O mudrci Bidpajovi a jeho zvířátkách)
-O zlých samotářích
-O zničení Sodomy a Gomory (Biblické příběhy)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia, Podivuhodné přátelství herce Jesenia (2)
-Pověsti o trápení lidu izraelského (Biblické příběhy)
-Příběh Josefův (Biblické příběhy)
-Prvorozenství za misku čočky prodané (Biblické příběhy)
-Stavění věže a zmatení jazyků (Biblické příběhy)
-Vražda Kainova (Biblické příběhy)
-Žalář nejtemnější, Žalář nejtemnější (2), Žalář nejtemnější (3), Žalář nejtemnější (4), Žalář nejtemnější (5)
Čítanka-Bratr Žak (O zlých samotářích), Bratr Žak (O zlých samotářích) (2), Bratr Žak (O zlých samotářích) (3), Bratr Žak (O zlých samotářích) (4)
-David a Goliáš
-Golet v údolí (celá kniha / e-book)
-Joska, Forko a Paulína (O zlých samotářích), Joska, Forko a Paulína (O zlých samotářích) (2)
-Loupežníci (Hory a staletí)
-Nikola Šuhaj loupežník
-O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (2), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (3), O smutných očích Hany Karadžičové (Golet v údolí) (4)
-O zlých samotářích (celá kniha / e-book)
-Podivuhodné přátelství herce Jesenia
-Příběh tetičky Emy (Žalář nejtemnější)
-Rasík a pes (O zlých samotářích)
-Ti, o kterých tu dříve nebylo slýcháno (Hory a staletí)
-Událost v mikve (Golet v údolí), Událost v mikve (Golet v údolí) (2)
-Vesnice jedenáctého století (Hory a staletí)
-Zamřížované zrcadlo, Zamřížované zrcadlo (2), Zamřížované zrcadlo (3), Zamřížované zrcadlo (4), Zamřížované zrcadlo (5), Zamřížované zrcadlo (6), Zamřížované zrcadlo (7)
-Zázrak s Julčou (Golet v údolí)
-Země bez jména (Hory a staletí)
-Židé (Hory a staletí)
­­­­

Diskuse k výpisku
Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj loupežník (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)