ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.34
Hodnoceno: 47x Prosím, ohodnoť práci

Kulička (literární postava)

Děj knížky se odehrává v období krátce po prusko-francouzské válce, ve které byla Francie poražena. Prusové začali obsazovat francouzská města včetně normandského města Rouenu, z něhož Kulička pocházela. Jediný přístav Le Havre nebyl obsazen, a tak se skupina deseti lidí včetně Kuličky rozhodla opustit Rouen a dostavníkem dojet až do Le Havre, odkud by v případě nutnosti mohli odplout do Anglie. Během této cesty se cestovatelům přihodily věci, které odhalují Kuliččin charakter.
Kulička, vlastním jménem Alžběta Roussetová byla jednou z těch žen, jímž se říká "lehké". Proslavila se svou předčasnou tělnatostí, za níž také vděčila přezdívce Kulička. Byla pomenší a všude pěkně kulaťoučká. Při tom však byla velmi vábná a pořád velmi vyhledávaná, tak byla svěží. Obličej měla jako pivoňkové poupě v rozpuku. Svítily v něm nahoře dvě překrásné oči, překryté hustými dlouhými řasami a dole rozkošná drobná ústa. Navíc prý měla ještě celou řadu dalších nedocenitekných kvalit.
Jelikož jí živila prostituce, byla mezi řádnými manželkami velice málo oblíbená. Jakmile ji poznali, ozvalo se mezi počestnými dámami šuškání a slova jako "nevěstka" a "všem pro hanbu". Měly za to, že jejich důstojnost řádných manželek musí utvořit pevný svazek proti této nestydaté prodejné ženštině; neboť počestná manželská láska se na svou volnou kolegini odjakživa dívá trochu spatra.
Během cesty se však zdálo, že si Kulička u ostatních ceatujících našla přízeň nejen svou milou, přívětivou a bezelstnou povahou, ale i štědrostí a obětavostí, které cestou projevila. Svou štědrost a soucit s ostatními prokázala v situaci, kdy dostavník nedorazil včas do města Totes a cestující začal trápit hlad. Jediná Kulička u sebe měla něco k jídlu. Když viděla, že ostatní hladoví, její povaha jí i přes obavy, že jí odpoví něco urážlivého, přiměla, aby jim nabídla a tím všem zachránila život. Její veliká obětavost a sebeovládání se projevily o něco později, když dorazili do Totes. Tamní pruský důstojník, který udílel povolení odcestovat z města, si umanul, že dostavník nepustí, dokud mu Kulička jako prostitutka neposkytne své služby. Pro Kuličku jako pro vlastenku to však bylo nemyslitelné. Když na ni ale spolucestující už několikátý den naléhali, rozhodla se obětovat.
Naproti tomu mezy její špatné vlastnosti patřily například paličatost a někdy příliš vysoké sebevědomí.
Autor chtěl v knize odhalit pokrytectví soudobých lidí a ukázat, že osobní antipatie neznamenají, že ten člověk je špatný.Z příkladu Kuličky i z chování lidí v jejím okolí, kteří jí neprávem opovrhovali, přestože se pro ně obětovala, můžeme získat ponaučení i dnes my.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kulička (literární postava)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)