ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (27)

Celý děj Malého prince se odehrává v poušti na Zemi a na různých planetkách. Ve své podstatě je jednoduchý, ale každá z kapitol nese v sobě nějaké tajemství, jež se na jejím konci vysvětlí. Tím tajemstvím je podstata života. Na jednotlivých postavách Antoine de Saint-Exupéry pomocí alegorie ukazuje negativa lidských povah. Postava letce je Exupéry sám jako dospělý, postava malého prince je Exupéry v dětství a dítě ukryté v něm. Dětství pro autora představovalo životní etapu, k níž se v dospělosti ve vzpomínkách navracel a hledal v něm útěchu v těžkých chvílích. Postava malého prince je smutná, ale putováním po planetách získává poučení o důležitých věcech. I letec, jenž si v prvních kapitolách hledí hlavně svého stroje, prochází změnou, v postavu citlivou a vnímavou k pocitům druhých...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1966 (2. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le petit prince přeložila Zdeňka Stavinohová. Ilustroval Vladimír Fuka. Počet stran: 106.

OBSAH:

Kniha Malý princ sleduje příběh letce, který se zřítil s letadlem z oblohy někde v poušti. Předtím než popíše část, kdy potkal malého prince, zavzpomíná na minulost, kde naráží na odlišnost myšlení dětí a dospělých. Poté se v knize vracíme zpět do pouště, kde se letec snaží opravit své krásné červené letadlo. Náhle se zničehonic objeví mladý plavovlasý chlapec. Říká, že chce nakreslit beránka, ale není spokojen, když mu letec jednoho nakreslí.
Tento je moc nemocný...toto je beran, ne beránek...a tento je moc starý, povídá mu človíček.
V tomto čase byl letec už frustrovaný, neboť se nemohl věnovat opravě svého letadla, a tak rychle načmáral kvádr, prezentující krabici, v níž se požadovaný beránek ukrývá. Velice ho překvapilo, když se na chlapcově tváři objevil široký úsměv.

Po nějaké chvíli malý princ ukázal na letadlo a zeptal se letce, co je to za věc. Letec odpověděl, že je to letadlo a létá. To malého chlapce udivilo a nadšeně se zeptal: "Ty taky přicházíš z nebe? Ze které planety?" Tato otázka pomohla aspoň trochu letcovi objasnit situaci a místo aby odpověděl na otázku, položil malému princi jinou, ve které se jej tázal, jestli přiletěl z jiné planety. A tak se dozvídáme příběh malého prince.

Malý princ pochází z malé planetky se sopkami a nebezpečnými baobaby, které mohou způsobit katastrofu. Malý princ rád sledoval západ slunce - jeho planetka byla tak malá, že stačilo posunout o kousek židli a mohl sledovat západ slunce 24krát za den.
Jednou, když vymetával sopky, zjevila se květina. Byla to parádnice, která se dlouho upravovala. Až jednoho dne, za úsvitu slunce, ukázala svou plnou krásu. Malý princ z ní byl celý očarovaný a plnil všechny její rozmary. Miloval ji, ale byl moc mladý, aby si to uvědomil, a tak jednoho odešel. V ten den květina přiznala, že ho taky má ráda, ale už bylo moc pozdě. Před odletem se chlapec rozloučil se svou květinou a uletěl s pomocí tažných ptáků.

První planeta, kterou náš hrdina navštívil, byla planeta, na které seděl král. Král má představovat chtivost člověka vládnout jako...no jako král. Malý princ se s ním setká a žasne nad jeho mocí. Požaduje, zdali by nemohl vidět západ slunce, ale bohužel se dozvídá, že král nevládne všemu, on si to jen myslí.
Poté navštívil pět dalších planet: domýšlivcovu, pijanovu, byznysmenovu, lampářovu a zeměpiscovu. Každá z těchto osob představuje nějaký špatný charakter člověka.

Malý princ následně zamíří na Zem. Tam potkal hada, s nímž měli prapodivnou konverzaci, když had nabídl chlapci, že ho vezme domů. Malý princ však odmítl.
Pak šel pouští, až došel k zahradě. Byla to zahrada plná růží, což malého prince velmi rozmrzelo, neboť si myslel, že má doma jednu svého druhu. Sedl si a plakal. Po chvíli přišla liška a chtěla, aby si ji malý princ ochočil. A tak to udělal - každý den přišel o kousek blíže lišce, a když byl úplně u ní, ochočil si ji.
V den, kdy musel odejít, se stavil zpět u růží a uvědomil si cenou lekci, že - ač vypadají podobně jako ta jeho - jeho růže není obyčejná a je jedna jediná ve vesmíru, protože to jen ji zakrýval poklopem, ji zaléval... Tohle dělával jen své růži a ne žádné jiné růži v zahradě. Při loučení s liškou si tuto lekci utvrdil, neboť si uvědomil význam ochočení. Dříve byla liška pro malého prince stejná jako spousta jiných lišek na planetě, stejně jako byl malý princ stejný pro lišku jako jiní chlapci na planetě. Ale teď jsou si jediní na světě.

Chlapec s plavými vlasy pokračuje ve vyprávění o cestě na Zemi, při které potká výhybkáře, obchodníka... Ale letec už dopíjel svoji poslední zásobu vody a byl myšlenkami jinde. Přerušil človíčka, když vyprávěl o své přítelkyni lišce, aby mu řekl, že nejspíše zahynou na dehydrataci. Jenže malého prince to nijak nezhrozilo: "Je dobře, když jsme měli přítele, i když máme umřít."
Chlapec si neuvědomoval nebezpečí, ale i přesto navrhl, aby šli hledat studnu. Ač se to zdá jako nesmyslný nápad (hledat studnu v poušti), letec s malým princem se vydávají na cestu a nakonec studnu opravdu najdou. Při pití vody řekne malý princ, že lidé pěstují tisíce růží a přesto by mohli najít to, co hledají, jen v jediné a letec s tím souhlasí.

Když se letec navrací zpět k letadlu a konečně jej opraví, jde to říct chlapci. Slyší malého prince, jak si s někým povídá. Domlouvají se, že vezmou chlapce zpět na jeho planetu, ale letcovi se to nelíbí, a tak nakoukne, s kým ten človíček vede rozprávku a zahlédne velkého jedovatého hada. Zděsí se a začne po hadovi střílet, ten uteče. Malý princ tam sedí tiše, zdá se zarmoucený. To letce znepokojí a ptá se malého prince, co se děje. Říká, že je výročí, kdy přišel na Zemi a že bude muset jít, musí zpět za svou květinou. Letec cítí lítost, protože si uvědomuje, že potom už neuslyší človíčkův smích. Malý princ letci říká důvody, že je to správné a že by se měl vrátit na svoji planetu a dá letci dárek - když se bude dívat na hvězdy, uslyší ten jeho milovaný smích. Letec dá za pravdu malému princi, ale slibuje, že chlapce neopustí. To se malému princi nelíbí, ale uvědomí si, že had má jed jen na jedno uštknutí a hned se cítí lépe.

Když nastane osudná noc, letec se probudí a jde se kouknout po malém princi, ten ale není k nalezení. Letec se vydá po človíčkových stopách, ale je pozdě. Když přijde na místo, vidí jen chlapcovo tělo padající k zemi a jeho duši vzlétající ke hvězdám, za svou růží...
Když se na to stejné místo vrací příští ráno, ví už jistě, že človíček je zpět na své planetce, protože tam nebylo žádné tělo. Letec se poté vrátil k sobě domů. Už to bude 6 let od setkání malého prince a letce. Letec tento příběh zatím nikomu nevyprávěl, až doteď, kdy o něm napsal knihu, poslouchajíc smích malého chlapce, který se ozývá z hvězdné oblohy.

CHARAKTERISTIKA:

malý princ - trpělivý, zvídavý a s velkou fantazií; z jiného světa
letec - důvěřující, dětinský (v dobrém slova smyslu), starající se
liška - inteligentní, přátelská, ochočená
květina - malicherná, půvabná, trochu sobecká

OSOBNÍ NÁZOR:

Tato kniha je podle mého názoru jedna z nejlepších, které byly kdy napsány. Čtu ji potřetí a stále v ní nacházím něco nového. Rozebírá nejen závažná témata pro dospělé, jako jsou lidské nedostatky, přátelství, láska, rozdílnost mezi dětmi a dospělými, ale i fantazii, pohádku a jedinečnost. Zkrátka všichni, bez ohledu na věk, by si ji měli alespoň jednou přečíst...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kamiiko, 05.06.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (27)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­