ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (6)

- Albatros, Praha 1984

STRUČNÝ OBSAH

Tato slavná kniha vypráví o pilotovi, který ztroskotal na Sahaře. Tam se setkává s malým princem, který přiletěl ze své planetky ve vesmíru na Zemi, protože si nebyl jist láskou své květiny, kterou miloval. Pomůže pilotovi najít studnu s vodou a po hadím uštknutí se vrací na svou planetku. Je to filozofická pohádka, ke které se mnohdy vrací děti i dospělí.

ZAMYŠLENÍ A ÚVAHA:

V této knížečce se více než v kterémkoliv jiném Exupéryho díle odráží nejniternější autorova osobnost. Malého prince začal Antoine de Saint-Exupéry psát v nejničivější době svého života, v době porážky a ztráty svobody nejen rodné země, ale i celého světa. V době, kdy v leteckých bojích o Francii, zahynuli téměř všichni jeho kamarádi. Byl psán daleko za mořem v době, kdy musel nečinně sedět a tiše trpět.

Pokud se nad tím zamyslíme, zjistíme, že knihu jsme přečetli bez jediné stopy úsměvu na tváři, většinou nás spíše zamrazilo. Je to kniha sice tenoučká, ale plná ponaučení, která zanechávají na čtenáři stopy. Myslím, že ten, kdo si ji přečetl v mládí, se k ní v pozdějším věku vrátí a pokaždé objeví nové zjištění a kniha na něj bude působit pokaždé jinak, avšak nikdy ne negativně, aby si řekl, že se k ní už nikde nebude vracet.

Příběh je vlastně fikcí o modré postavičce malého prince, ale na mnohé působí opravdově a příběhu věří (a nemusí to být jen děti, pro které byla kniha původně napsána). Malý princ se nikdy nenechá odbýt výmluvou či polopravdou. Lidské vlastnosti jsou v příběhu personifikovány v podobě různých postaviček - lišky, krále, opilce. Malý princ nepoučuje a neradí, ale sám je ze všech stran poučován, co je a není správné.

Malého prince jsem četla třikrát a pokaždé mě něčím překvapil. Určitě bych ho doporučila každému, kdo umí číst, pokud ještě existuje někdo, kdo Malého prince nečetl. Je to kniha užitečná pro život.

CITÁT Z KNIHY:

A vrátil se k lišce.
"Sbohem...," řekl.
"Sbohem," řekla liška. "Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."
"Co je důležité, je očím neviditelné," opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.
"A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá."
"A pro ten čas, který jsem své růži věnoval...," řekl malý princ, aby si to zapamatoval.
"Lidé zapomněli na tuto pravdu," řekla liška. "Ale ty na ni nesmíš zapomenout. Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsi zodpovědný za svou růži..."
"Jsem zodpovědný za svou růži...," opakoval malý princ, aby si to zapamatoval.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Gabča Opatřilová, 28.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­