ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (10)

Jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury z pera autora Nočního letu, Země lidí a dalších knih, čerpajících z nesčetných inspiračních zdrojů spisovatele - letce. Malý princ přichází na Zem ze vzdálené planety a zjevuje osamělému muži v poušti tajemství dobra a srdce, tajemství růže, kterou každý z nás má úzkostlivě střežit a za niž cítí zodpovědnost...

Jednoho dne dospělý člověk, který je uvnitř pořád tak trochu dítětem, ztroskotá s letadlem v poušti. Opravuje ho a jednou ráno ho probudí hlásek, jenž jej žádá, aby mu nakreslil beránka. Je překvapený, když spatří malého chlapce se zlatými vlásky a zlatou šálou. Tak spolu stráví celou tu dobu, než člověk opraví své letadlo. Za ten čas mu Malý princ vypráví, kde všude byl a také o planetě, kde bydlí.
Jeho planeta je malinká a má na ní tři sopky, které každé ráno vymetá a také jednu růži, jež byla pyšná, ale má ho ráda. Ochočila si ho. Jednoho dne se rozhodl, že odejde ze své planety a podívá se po okolí. Byl na planetě, kde žil jen král, jenž chtěl udílet rozkazy a být autoritou, ale neměl pro koho, na další planetě žil domýšlivec, který chtěl být obdivován, ale neměl kým, na další pijan, jenž pil, aby zapomněl, že se stydí za to, že pije, pak byznysmen, který stále jen počítal své hvězdy, jež prohlásil za své, protože to ještě nikdo před ním neudělal. Pak byl na planetě, kde muž stále zhasínal a rozsvěcel lampu, protože se planeta příliš rychle otáčela a měl na to jen minutu. A nakonec byl na planetě zeměpisce, který mu poradil, aby navštívil planetu Zemi. Malý princ tak tedy učinil. Byl překvapen, když na téhle planetě našel mnoho takových růží, jako byla ta jeho u něj doma. Byl smutný, že má doma jen sopky a jednu květinu, lehl si do trávy a plakal, ale objevila se u něj liška. Prosila ho, aby si ji ochočil. Tak jako se liška pro něj stala jedinou liškou a jako on se stal pro ni jediným chlapcem, pochopil, že i růže, jíž má doma, není vůbec jako ty růže, které viděl, které jsou jen krásné, ale prázdné. Jeho růže pro něj byla jedinou. A také pochopil svou zodpovědnost za ni. Když musel odejít, byla liška smutná, ale na rozloučenou mu řekla jedno tajemství. "Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."
Jednoho dne jim v poušti došla voda a museli jít hledat studánku. Šli dlouho, ale našli ji. Byla zvláštní a vůbec nevypadala jako studánka v poušti, ovšem její voda chutnala jako žádná jiná. Přiblížil se čas, kdy by měl Malý princ odejít zpět na svou planetku a tak se také rozloučili. Avšak ještě před tím Malý princ řekl muži, že když se večer bude dívat na hvězdy, bude slyšet princův smích, ale protože neví, kde je jeho planeta, budou mu všechny hvězdy znít jako spousta rolniček.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peťa, 01.11.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­