ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.14
Hodnoceno: 22x Prosím, ohodnoť práci

Malý princ (literární postava) (3)

Postava malého prince je éterickou bytostí se zlatými vlasy a jemnými rysy v obličeji. Jeho rodná planetka je stěží větší než dům. Na malém princi není hlavní jeho zevnějšek, ale především jeho niternost. Jeho vnější vzhled odráží jeho duši.

Je velmi pracovitý a důsledný, dokazuje to v knize mnohokrát. Každý den vytrhává malé rostlinky baobabů, protože se bojí, že prorostou celou jeho planetku a roztrhnou ji.

"To je věc kázně," řekl mi později malý princ. "Když dám ráno do pořádku sebe, musím si udělat pořádek i na planetě. Baobaby je třeba pravidelně vytrhávat hned, jak se dají rozeznat od růží. Někdy nevadí, když se práce odloží na později. Ale při vytrhávání baobabů je to vždy katastrofa.

A protože jeho planeta byla opravdu velmi malá, mohl pozorovat západ slunce, kolikrát se mu zachtělo. Ve skutečnosti ale pozoroval západy slunce proto, že byl velmi osamělý a neměl žádné přátele.

"Jednou jsem viděl slunce zapadat třiačtyřicetkrát!" A po chvilce dodal: "Víš..., když je člověku smutno, má rád západy slunce..."
"I ten den, co jsi viděl západ třiačtyřicetkrát, ti bylo tak smutno?" Ale malý princ neodpověděl.

Jediný blízký tvor, kterého mohl milovat, byla růže, která rostla na jeho planetě. Ta po něm pořád něco chtěla, skoro nikdy nepoprosila, nepoděkovala a ani nebyla malému princi vděčná, ale malý princ díky lásce k ní plnil všechna její, někdy i absurdní přání.

Kvůli své osamělosti se rozhodl hledat přátele, a proto opustil svoji planetu. Na cestě potkává různé lidi, s nimiž se ale nemohl spřátelit. Každý z nich vedl jiný, nesmyslný způsob života, který poškodil jejich charakter. Tito lidé představují varování autora před špatnými lidskými vlastnostmi.

Hledání přátel končí, když dopadne na poušť, na planetu Zemi. Tam si najde různé přátele.
Lišku, která mu pomůže pochopit, jak moc miluje svoji růži.
Pilota, havarujícího na poušti, jenž se ho neustálými dotazy snaží poznat a pochopit.
Hada, který mu pomůže dostat se za milovanou růží, na svoji planetu, tím, že ho zabije.
Z rozhovoru mezi malým princem a liškou vyplynulo hlavní poselství knížky: "Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné. ... Lidé zapomněli na tuto pravdu, zůstáváš navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal."

Malý princ je ideálním člověkem - podle autora. Miluje čistou láskou všechno kolem sebe - lidi, zvířata, rostliny i rodnou planetu. Bez ohledu na to, jestli mu je oplacena, i když to někdy bolí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ke.Ej, 14.05.2012

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Malý princ (literární postava) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­