ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

   
­­­­

Malý princ (29)

Pohádkově laděná alegorie, v níž se letec, který ztroskotal v saharské poušti, setkává s křehkou a nevinnou bytostí z vesmíru. Záhadný návštěvník v podobě malého chlapce vypravuje o prapodivných planetách a jejich obyvatelích, které na svých cestách potkal a kteří v půvabných metaforách ztělesňují nejrůznější lidské pošetilosti. Princův příběh s růží, hadem i namalovaným beránkem pak stejně poeticky připomíná to, co je v životě opravdu důležité a na co člověk ve spěchu dospělých let tak často zapomíná.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2017. Z francouzského originálu přeložil Richard Podaný. Počet stran: 115. ISBN: 978-80-00-04762-1.

O AUTOROVI:

Antoine de Saint-Exupéry se narodil 29. června 1900 v Lyonu. Psal v době meziválečné literatury, která se vyznačuje rozporuplností, skepsí, hledáním smyslu života a identity, společenskou kritikou, experimenty s formou a jazykem, návratem k tradicím a optimismem s vírou v budoucnost. V této době také psali autoři jako Marcel Proust, Thomas Mann či Ernest Buckmaster.
Byl to francouzský spisovatel a pilot. Proslavil se svými leteckými romány, jako je Kurýr na jih a Noční let, ale jeho nejslavnějším dílem je bezpochyby Malý princ.
Exupéryho život byl poznamenán dobrodružstvím a nebezpečím. Často se ocital v mezních situacích, které ho inspirovaly k jeho literární tvorbě. Zemřel v roce 1944 při letecké misi nad Středozemním mořem.

CHARAKTERISTIKA KNÍŽKY:

Je to kniha epického druhu - pohádka. Ta se značí vymyšleným příběhem, vystupují zde pohádkové (vymyšlené) postavy, dobro bojuje se zlem a dobro téměř vždy vítězí.
Hlavní myšlenkou je zamyslet se nad našimi vlastními hodnotami a prioritami. Námětem bylo odreagování se od života vojáka za 2. světové války.

INFORMACE O DÍLE:

Děj se nejspíše odehrává v první polovině 20. století na různých smyšlených planetách + návštěva planety Země. Děj se odehrává během krátké doby.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

malý princ - symbol nevinnosti, fantazie a čistoty srdce; zvědavý a vnímavý chlapec, který se nebojí klást otázky
pilot - vypravěč příběhu a ztělesnění dospělého, jenž se znovu učí vnímat svět dětskýma očima

Další postavy: král, domýšlivec, pijan, byznysmen, lampář, zeměpisec, liška, výhybkář, obchodník, květina

STRUČNÝ DĚJ:

Pilot havaruje v poušti a potkává malého prince, který opustil svou planetu kvůli pochybnostem o lásce k růži. Princ navštívil šest planet plných ztělesněných lidských neduhů a na Zemi se setkává s liškou, která mu odhaluje tajemství skutečné lásky. Princ se loučí s pilotem a vrací se ke své květině, uštknut hadem. Pilot zůstává smutný, ale už ne sám.

JAZYK:

Jazyk malého prince je jednoduchý i srozumitelný a je psaný spisovnou češtinou.

ZÁVĚR:

Malý princ je dobrý a dojemný příběh, který mě docela oslovil. Je to kniha, jež se mi vryla do paměti a budu na ni vzpomínat jako na knihu, která mi bylo přínosem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arecuk, 08.05.2024

­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (29)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)