ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

    Ceska posta
­­­­

Malý princ (13)

- epická próza, pohádka

Vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme: Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit. Ale věděl, že je třeba chránit květinu, kterou vypěstoval, a že mu to přineslo radost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1994 (7. vydání). Z francouzského originálu Le petit prince přeložila Zdeňka Stavinohová. Počet stran: 93. ISBN: 80-00-00023-7.

JAZYKOVÝ PLÁN:

Autor zde neužívá příliš obrazných pojmenování, jelikož je kniha určená také pro dětské čtenáře a ti by nemuseli některé tropy pochopit. Pokud zde autor nějaké obrazné pojmenování použije, tak jej poté náležitě vysvětlí. Jsou zde ovšem v hojné míře používány personifikace. V díle se objevují spíše souvětí.

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Prolíná se zde minulost s přítomností.

TEMATICKÝ PLÁN:

Celkové téma: neschopnost dospělých
Hlavní téma: postava malého prince
Vedlejší téma: postava letce
Motivy: postavy obyvatel jiných planetek, postava lišky, postava květiny

HLAVNÍ POSTAVY:

letec - letadlo se mu porouchalo v poušti, má vodu na týden, autor se s ním ztotožnil
malý princ - záhadná existence pocházející z planetky B612, odkud odešel kvůli marnivé růži

DĚJ:

Na začátku tu máme jedno porouchané letadlo, z něhož seskočí letec, který ho musí opravit, jinak zemře. To ovšem netuší, že k němu přijde malý princ. Skamarádí se, princ začne vyprávět, jak se na Zem vlastně dostal. Řekne letci, že pochází z planetky, na které jsou jen tři sopky a pár květin. Navštívil cestou různé planetky, na každé planetce potkal někoho, jehož charakter pak následně popisoval. Po příchodu na Zem, což mu poradil jeden zeměpisec, potkal hada, který mu vysvětlil, kde že to je. Šel dál, potkal lišku, jež si ho ochočila a vysvětlila mu, v čem spočívá ochočování. Poté zjistil, že květina, o níž se doma strašně úzkostlivě staral, existuje na Zemi v hojném počtu. Potom došel přes jakousi železniční stanici až na místo, kde se setkal s letcem. Letec ovšem zprvu z malého prince nebyl zas tak šťasten - ubíral mu čas na opravování letadla. Následně se s ním však spřátelil, to dle mého způsobilo to, že malý princ našel vodu. Když se letcovi podařilo stroj opravit, malý princ se chystal k návratu. Jeho tělo ale bylo příliš těžké - nechal se proto uštknout hadem, aby ho s sebou jeho duše nemusela vláčet. Tak se spolu rozloučili.

PROSTŘEDÍ:

Časové období nelze z knihy jednoznačně vyčíst, tipuji ale, že je zasazena do období meziválečného.

VYPRAVĚČ:

Vypravěč je osobní, ztotožňuje se s autorem. Je zde použitá jistá kombinace ich- a er-formy, přičemž se mi zdá, že ich-forma převládá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Houbař, 25.05.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­