ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (2)

Překlad: Zdeňka Stavinohová
Ilustrátor: Antoine de Saint – Exupéry
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 1994

DĚJ:

Příběh o setkání s malým princem vypráví pilot, který havaroval na Saharské poušti. Uprostřed nehostinného kraje se setkal s malým světlovlasým chlapcem. Ten mu vyprávěl o životě na jeho planetce B612, která je menší než dům, a na které žije pouze se svou květinou. A právě kvůli milované květině planetku opustil, protože pochyboval, že ho má ráda. Cestoval vesmírem a navštěvoval jiné podobné planetky a jejich obyvatele. Ti většinou představovali samé pokřivené charaktery - král, který chtěl vládnout všemu, opilec, který chtěl zapomenout na stud z pití, byznysman, který myslel že mu patří všechny hvězdy a stále je počítal, domýšlivec, který chtěl, aby se mu všichni obdivovali a smutný lampář. Ani na jedné planetě nenašel porozumění, ale jen zlobu, zášť a faleš. Byl smutný a osamocený. Na poslední planetce nalezl zeměpisce, který mu doporučil, aby navštívil Zemi, když se mu nikde jinde nelíbí. Vydal se tedy na planetu Zemi. Spadl zrovna do Afriky, kde nebylo ani živáčka. Jen had se mu proplazil okolo nohy. Pověděl mu, že na Zemi je velmi mnoho lidí, ale i mezi nimi se člověk může cítit sám. Had byl velmi chytrý a mluvil v hádankách.
Pilot se jako chlapec chtěl stát malířem. Jeho první kresbou byl hroznýš trávící slona. Když ji ukázal dospělým, tvrdili, že je to klobouk. Chlapec si řekl, že dospělí jsou zvláštní, protože nemají žádnou představivost a kreslit přestal.
Teď malý princ pilota požádal: "Namaluj mi beránka..." Ale chlapci se žádný beránek, o který se pilot pokusil, nelíbil. Tak nakreslil bedničku a řekl, že beránek je uvnitř. A malý princ byl spokojený. Na planetě se také setkal s liškou, která ho naučila na svět pohlížet srdcem, a kvůli které pochopil, co pro sebe on a jeho květina znamenají a také, že pro život je důležitá dobrota, přátelství a láska. Pak pomohl letci najít studnu a jen co pilot opravil letadlo, nechal se princ uštknout hadem, a vrátil se zpět na svou planetku za květinou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: veronique, 20.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)