ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (24)

  • filozofický román

Příběh pojednává o letci, jenž ztroskotá v poušti. Když opravuje svůj letoun, objeví se malý princ, který po něm chce, aby mu nakreslil beránka, a vypráví mu o svých zážitcích z putování vesmírem. O tom, na jakých podivných planetách byl a co na nich viděl. Kvůli cestování opustil svoji rodnou planetku, kde se zamiloval do růže...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dobrovský v Praze roku 2014. Z francouzského originálu Le petit prince přeložil Radim Lapčík. Počet stran: 94. ISBN: 978-80-7390-220-9.

POSTAVY:

malý princ - vydal se na cestu kvůli problémům s květinou; rozumný, empatický a zvídavý
pilot - vypravěč
král - panovačný; myslí si, že je středobodem vesmíru a že ho musí všichni poslouchat
náfuka - samolibý; chce slyšet jen chválu
opilec - stydí se, že je opilec, tak pil, aby zapomněl, že pije
podnikatel - zahleděný do počítání hvězd, které mu patřily; na nic nemá čas a vše ho ruší
lampář - vykonává tvrdou, ale užitečnou práci, která ho ovšem nebaví
zeměpisec - zapisuje poznatky, sám ovšem nikdy nikde nebyl a nic nezažil
liška - stali se přáteli; díky ní si uvědomil, že přestože jeho květina není jediná svého druhu, pro něho je nejvýjimečnější
had - pomůže malému princi dostat se na svou planetku
květina - domýšlivá a panovačná; nedávala znát své pocity, ale je vděčná za princovu péči

DĚJ:

Kniha začíná vzpomínkou pilota na dětství, jak se pokouší nakreslit hroznýše, který tráví slona. Ukazuje ho dospělým, ti však na obrázku vidí pouze klobouk. Vzpomínka ukazuje, jak je dětský svět plný fantazie.

Samotný příběh začíná v momentě, kdy pilot ztroskotá na poušti a překvapí ho malý princ, který ho žádá, aby mu nakreslil beránka. Pilot mu několikrát nakreslí beránka, ale princi se stále nelíbí. Nakreslí tedy krabici a řekne mu, že beránek je schovaný uvnitř. Malý princ je spokojený a stávají se přáteli.

Malý princ mu vypráví o baobabech na své planetě, které musí plít. O květině, která mu radila, jak se o ni má starat a o třech sopkách, které musí každý den vymetat, aby se něco nestalo. Důležitá je vytrvalost, zodpovědnost a pravidelnost.

Jednoho dne se malý princ rozhodl odejít prozkoumat i jiné planetky.
Na první malinké planetce potkal krále, který byl moc pyšný, že konečně někomu mohl kralovat. Šlo mu o to, aby se uznávala jeho autorita, ale dával jinak rozumné rozkazy.
Na druhé planetce potkal náfuku-domýšlivce, ten chtěl, aby ho každý obdivoval.
Na třetí planetce se setkal s opilcem-pijanem, jenž byl zjevně zklamaný ze života.
Na čtvrté planetce poznal podnikatele-byznysmena, vážného člověka, který vlastnil, spravoval, počítal hvězdy a myslel si, že je bohatý.
Na páté, malinké planetě potkal lampáře, který rozsvěcel a zhasínal svítilnu na rozkaz. Lampáře měl malý chlapec nejraději.
Na šesté, největší planetě potkal zeměpisce, jenž zapisoval poznatky badatele.
Poslední planetou, kterou navštívil, byla Země. Potkal zde hada, který mu řekl, kde se ocitl. Také mu sdělil, že má moc uštknutím vracet lidi na místo, odkud přišli. Malý princ zjistil, že je na poušti a rozhodne se hledat lidi. Cestou narazil na zahradu růží, které vypadaly úplně stejně jako jeho květina na jeho zahrádce. Byl zklamaný, protože si myslel, že má ojedinělou květinu. Zničehonic se objevila liška, ovšem malý chlapec si s ní nemohl hrát kvůli tomu, že liška nebyla ochočená. Postupem času si vytvořili pouto a stali se přáteli. Malý chlapec pochopil, že růže, kterou má doma, je jedinečná, protože je jeho. Malý princ potká poprvé také lidi. Setká se výhybkářem a obchodníkem. Poté potká našeho pilota, jemuž vypráví všechny své zážitky...

Pilot při chlapcově vyprávění dopíjí poslední kapku vody, proto se vydají hledat studnu. Při hledání si oba sednou a dívají se na hvězdy. Malý princ usne a pilot ho odnáší v náručí, cestou pilot najde studnu.

Malý princ se napil a řekl pilotovi, aby se vrátil zpět ke svému stroji. Princ byl už velmi smutný, chtěl se totiž navrátit domů. Vysvětlil pilotovi, že jeho cesta bude velmi těžká, proto s sebou nemůže vzít své tělo.
V písku se zableskl had a v noci se duše prince vrátila na svou planetku za květinou...

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Metafora, přirovnání, personifikace, zvukomalba, začátek a konec je v ich-formě, zbytek převládá v er-formě, kontrasty, symbolika, přirovnání, personifikace, přímá i nepřímá řeč

VLASTNÍ NÁZOR:

Tuto knihu jsem četla již dříve, ale asi jsem měla velké očekávání, a proto mě nezaujala. Teď, když jsem se k ní vrátila kvůli čtenářskému deníku, pochopila jsem, o čem kniha vůbec je a zanechala ve mně zvláštní, ale pozitivní pocity. Chvíli jsem nevěděla, jak k této knize přistupovat. Je hezké vidět, jak malé děti - nezkažené penězi, společností a leností něco se dozvědět - vnímají svět ve své základní jednoduchosti. Myslím si, že nad touto knihou by se měl každý alespoň na chvíli zastavit a zamyslet se nad sebou, jestli mu jeho charakter nebo život nepřipomíná některého obyvatele z těchto šesti planet. Když se na knihu podívám z jiného úhlu, tak je lehce naivní, ale to k dětskému myšlení patří.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tereza Karásková, 27.12.2017

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (24)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­