ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (21)

Malý princ je bezkonkurenčně nejznámější a nejoblíbenější z děl Antoina de Saint-Exupéryho. Ten se inspiroval vlastním dobrodružstvím, jež prožil s přítelem Prévotem, když havarovali na Sahaře. Přistání sice přežili, ale hrozila jim brzká smrt dehydratací. Začátek Malého prince je tak zčásti odkazem právě na tuto autorovu zkušenost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2005 (12. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le petit prince přeložila Zdeňka Stavinohová. Počet stran: 93. ISBN: 80-00-01462-9.

POSTAVY:

autor (vypravěč) - vypráví tento příběh; trochu uspěchaný, naproti tomu šikovný opravář
malý princ - trochu naivní; u maličkostí velmi vážný, nikdy se nevzdává otázky
had - moudrý, nemluví přímo
liška - přátelská, chytrá

OBSAH:

Malý princ cestuje z planety na planetu, protože chce poznat svět. Pozná šest planet, než se dostane na planetu Zemi. Objeví se uprostřed Afriky a po nějaké době potká vypravěče, kterému vše vypráví. Nakonec se malý princ nechá uštknout hadem a pravděpodobně se vrátí domů...

Příběh, který vypráví sám Antoine de Saint-Exupéry, začíná v jeho šesti letech, kdy se pokoušel kreslit otevřené a zavřené hroznýše, ale dospělí mu jeho malířské sny zničili. Později se naučil létat s letadlem. Proletěl snad celý svět, jenže jednou na Sahaře se mu porouchal motor.
Tam potkal malého prince. Na čtvrtý pokus mu konečně nakreslil beránka. S princem se spřátelil a dozvídal se stále nové věci o jeho domově i předchozích cestách - jak princ opečovával svou rostlinu, vymetával sopky i o tom, jak se s planetkou loučil a jak započala jeho cesta za poznáním. A jak pokračovala. Princ mu řekl i o planetkách, které navštívil. O tom, co poznal na Zemi před tím, než jej poznal. Jak se seznámil s hadem, našel zahradu růží, spřátelil se s liškou, potkal výhybkáře a obchodníka.
Když malý princ dovyprávěl, zbývala jim sotva kapka vody, a tak šli hledat studnu, kterou také našli. Uhasili tedy žízeň a pak seděli a rozmlouvali. Potom, o něco později, našel vypravěč prince sedět na pobořeném kousku zdi a rozmlouvat s hadem, s nímž se domlouval, kdy jej uštkne. Po domluvě prince ale plaz nechtěl pustit dolů. Vypravěč ho zaplašil a princi pomohl se vzpamatovat.
Příběh již téměř končil a malý princ vypravěči vysvětloval, že bude jako mrtvý, ale pravda to nebude...
Nakonec žlutý had podle domluvy prince uštkne.

Na konci příběhu vlastně autor popisuje svůj smutek ze ztráty přítele a popisuje ho.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kaczerka, 18.06.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (21)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)