ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (21)

Malý princ je bezkonkurenčně nejznámější a nejoblíbenější z děl Antoina de Saint-Exupéryho. Ten se inspiroval vlastním dobrodružstvím, jež prožil s přítelem Prévotem, když havarovali na Sahaře. Přistání sice přežili, ale hrozila jim brzká smrt dehydratací. Začátek Malého prince je tak zčásti odkazem právě na tuto autorovu zkušenost.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2005 (12. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le petit prince přeložila Zdeňka Stavinohová. Počet stran: 93. ISBN: 80-00-01462-9.

POSTAVY:

autor (vypravěč) - vypráví tento příběh; trochu uspěchaný, naproti tomu šikovný opravář
malý princ - trochu naivní; u maličkostí velmi vážný, nikdy se nevzdává otázky
had - moudrý, nemluví přímo
liška - přátelská, chytrá

OBSAH:

Malý princ cestuje z planety na planetu, protože chce poznat svět. Pozná šest planet, než se dostane na planetu Zemi. Objeví se uprostřed Afriky a po nějaké době potká vypravěče, kterému vše vypráví. Nakonec se malý princ nechá uštknout hadem a pravděpodobně se vrátí domů...

Příběh, který vypráví sám Antoine de Saint-Exupéry, začíná v jeho šesti letech, kdy se pokoušel kreslit otevřené a zavřené hroznýše, ale dospělí mu jeho malířské sny zničili. Později se naučil létat s letadlem. Proletěl snad celý svět, jenže jednou na Sahaře se mu porouchal motor.
Tam potkal malého prince. Na čtvrtý pokus mu konečně nakreslil beránka. S princem se spřátelil a dozvídal se stále nové věci o jeho domově i předchozích cestách - jak princ opečovával svou rostlinu, vymetával sopky i o tom, jak se s planetkou loučil a jak započala jeho cesta za poznáním. A jak pokračovala. Princ mu řekl i o planetkách, které navštívil. O tom, co poznal na Zemi před tím, než jej poznal. Jak se seznámil s hadem, našel zahradu růží, spřátelil se s liškou, potkal výhybkáře a obchodníka.
Když malý princ dovyprávěl, zbývala jim sotva kapka vody, a tak šli hledat studnu, kterou také našli. Uhasili tedy žízeň a pak seděli a rozmlouvali. Potom, o něco později, našel vypravěč prince sedět na pobořeném kousku zdi a rozmlouvat s hadem, s nímž se domlouval, kdy jej uštkne. Po domluvě prince ale plaz nechtěl pustit dolů. Vypravěč ho zaplašil a princi pomohl se vzpamatovat.
Příběh již téměř končil a malý princ vypravěči vysvětloval, že bude jako mrtvý, ale pravda to nebude...
Nakonec žlutý had podle domluvy prince uštkne.

Na konci příběhu vlastně autor popisuje svůj smutek ze ztráty přítele a popisuje ho.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kaczerka, 18.06.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (21)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­