ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (rozbor) (4)

  • Forma: próza
  • Druh: epika
  • Žánr: pohádkový příběh

Malý princ přichází na Zem ze vzdálené planety a zjevuje osamělému muži v poušti tajemství dobra a srdce, tajemství růže, kterou každý z nás má úzkostlivě střežit a za kterou cítí zodpovědnost...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Triton v Praze roku 2016 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le Petit prince přeložila Michala Marková. Ilustrovala Markéta Vydrová. Počet stran: 118. ISBN: 978-80-7553-131-5.

TÉMA A MOTIV:

Téma: cestování malého prince a poznávání světa; tajemství čistého srdce, dobra a krásy
Motivy: dětství, přátelství, lidská hloupost, pečování a starost

ČASOPROSTOR:

Asi 20. století; planetka B612 + ostatní planetky, po kterých princ cestuje; poušť na Zemi

KOMPOZIČNÍ VÝSTAVBA:

  • fiktivní autobiografie
  • chronologická klasická výstavba díla
  • prozaický epický žánr
  • ich-forma

OBSAH:

Příběh vypráví o pilotovi, jenž uvízl na poušti a snaží se opravit své letadlo. Potkává zde malého prince, který sem spadl z jiné planety a také zde uvízl.

Když se poprvé vidí, pilot si myslí, že má vidiny, ale není tomu tak. Princ chce nakreslit beránka, jenže pilot neumí moc dobře kreslit. Když mu bylo 6 let, namaloval nafouklého hroznýše, ale nikdo nechápal, co má jeho malůvka znamenat. Celé jeho dílko vypadalo spíše jako klobouk. A tak namaloval ještě další, vysvětlující obrázek, který znázorňoval otevřeného/průhledného hroznýše s pozřeným slonem uvnitř.

Princovi se stále nelíbilo, jak nakreslený beránek vypadá a chtěl jiného. Pilot mu proto namaloval bednu a v ní tedy, že je beránek. To se malému princi již zamlouvalo a stali se přáteli.

Malý princ se neustále na něco vyptával, jak to dělají malé děti, které touží toho tolik vědět. Protože ale malý princ neodpovídal na pilotovy otázky, musel se pilot o malém princi dovědět něco jinak. Nakonec to zjistil. Malý princ žije na své malé planetce, která není větší než dům, a proto mu přijde Země tak obrovská. Má tam svou květinu, kterou má rád, ale opustil ji, avšak touží se k ní vrátit. Odešel, aby našel přátele, proto cestuje po různých planetách.

Na první planetě narazí na krále, který je chytrý a nedává nesmyslné rozkazy, ale pouze ty rozumné. Král ho rád vidí, ale princ už jde zase dál.
Na druhé planetě potkal ješitu, jenž je vyparáděný a chce, aby ho všichni obdivovali. Tak cestuje dál.
Na třetí planetce potká pijáka, který neustále pije. Lituje toho, mrzí jej to, ale nedokáže s tím přestat.
Na čtvrté planetě potká podnikatele. Ten je zaneprázdněný čísly, počítáním hvězd a nemá čas na pro něj zbytečné otázky.
Na páté planetě potká lampáře. Ten každý den rozsvěcí a zhasíná lampu - spí. Přijde mu užitečný, nedělá nic pro sebe, ale pro ostatní, a jelikož se jeho planeta točí rychle a den trvá jen minutu, nezastaví se.
Na šesté planetce se setká s místopiscem. Myslí si, že je to konečně pořádné povolání a má dojem, že místopisec musí všechno vědět a musí být zvědavý. Když s ním však mluví, zjistí, že je vše úplně jinak. Místopisec pouze přijímá skutečnosti dle důkazů a zapisuje je. Nezajímá ho nic dál. Je prý moc důležitý na to, aby cestoval. To prince zamrzí a pokračuje dál.
Sedmou planetou je Země. Zde potká lišku, jež chce, aby si ji ochočil, aby tak pro sebe znamenali něco víc. Poslechne a má ji rád. Ona mu vysvětluje pojem přátelství a láska. Znamená to mít za někoho zodpovědnost. Tady na Zemi uvízne na rok, ale přátelí se tu s pilotem. Stále se ho na něco ptá, a jelikož si uvědomuje, že má za svou květinu zodpovědnost, nakreslí pilot princi pro beránka náhubek, aby mu ji nesežral. Princ je šťastný.

Po roce je princ na tom samém místě a chce se vrátit domů. Pilotovi se podařilo opravit letadlo a také se vrací. Princ všechno pochopil a na svou květinu se těší. Vysvětluje pilotovi, že na něj nesmí zapomenout a že se nachází na jedné z hvězd. A protože neví na které, musí se dívat na všechny, jež se na něj budou smát stejně jako princ.

POSTAVY:

malý princ - velmi citlivý a vnímavý; hodný, mladý, nevinný, milující, křehký, hodný, upřímný, rozumný; má rád západy slunce a svoji květinu, o kterou se stará
princova květina - marnivá a nafoukaná
pilot - autor díla; dospělý vypravěč příběhu; trochu samotář a snílek
král - panovačný; myslí si o sobě, že je rozumný, potřebuje si dokazovat svou autoritu
domýšlivec - slyší jenom chválu; samolibý
pijan - nešťastný, osamělý
byznysmen - zaměstnaný, vážný; nebaví se o hloupostech, nemá čas; zaneprázdněný, přesný
lampář - pracovitý, věrný příkazu
zeměpisec - myslí si, že je nejdůležitější na světě
liška - trochu znuděná; potřebuje přítele
výhybkář, obchodník - postiženi spěchem a hektických způsobem života na Zemi, který nemá smysl

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Prozaické dílo. Využívá spisovný jazyk a jednoduchá slova. Na začátku a konci díla psáno chronologicky, při vzpomínání na jednotlivé planety psáno retrospektivně (ohlížející se do minulosti). Autor využívá básnické prostředky - personifikace (růže mluví), metafory, přirovnání, epiteton, přímá řeč, alegorie. Dále také symboly (liška - chytrost; růže - pýcha).

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha přečtená během jednoho dne. Přenádherná útlá knížka, kterou člověk spíše ocení s postupujícím věkem. Neobvyklý příběh se zajímavou myšlenkou, zápletkou a k tomu úžasné ilustrace. Určitě stojí za přečtení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ess147, 29.10.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (rozbor) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)