ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Země lidí

Z francouzského originálu: Terre des hommes, 1939
Překlady: Jaroslava Weissová (Země člověka, 1946); Věra Smetanová (1965)

Próza propojující autorovy zážitky a vzpomínky převážně z leteckého prostředí s filozofickými úvahami o smyslu a poslání lidské existence.

DĚJ:

Země lidí se žánrově pohybuje na rozhraní mezi literaturou faktu, esejem a lyrickými memoáry. Tvoří ji 8 víceméně samostatných oddílů (Letecká linka, Kamarádi, Letadlo, Letadlo a planeta, Oáza, Na poušti, Daleko v poušti, Lidé), v nichž Exupéry využívá své konkrétní zkušenosti k vyjádření názorů a postojů, vyhrocených mezní životní situací.
Vzpomíná na éru zavádění prvních poštovních linek mezi Evropou a severní Afrikou, na průzkumné dálkové lety přes Saharu, Andy a Atlantský oceán. Dále se soustřeďuje na vypjaté okamžiky ze života vlastního (ztracení v mlze nad severoafrickým pobřežím, havárie v libyjské poušti při vytrvalostním letu do Indočíny) i svých kolegů - zvláště přítele Mermoze, který zahynul v Jižním Atlantiku po mnoha průkopnických letech, a H.Guillaumeta, jemuž je kniha věnována. Jeho pětidenní boj o život při havárii v zasněžených Andách se Exupérymu stal důkazem o lidské schopnosti silou vůle překonávat sebe sama.
Dílčí epizody se zabývají autorovým pobytem v saharské pevnosti na mysu Juby, kde byl v těsném soužití s domorodci (Na poušti), nuceným přistáním v Argentině a náhodným pobytem mezi svobodomyslnými lidmi žijícími v souznění s přírodou (Oáza), a také líčením noci před útokem, kterou letec prožil ve společnosti republikánských vojáků jako žurnalista ze španělské občanské války (Lidé).
Úvahy o životě a smrti, přátelství a odvaze, vztazích mezi lidmi, ale i vztahu člověka k planetě postupně přerůstají v přímou výzvu lidstvu na nalezení vzájemné tolerance a vytvoření harmonického společenství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 29.11.2004

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Země lidíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­