ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (20)

K sepsání Malého prince inspirovalo Exupéryho vlastní dobrodružství, jež prožil s přítelem Prévotem, když havarovali na Sahaře. Přistání sice přežili, ale hrozila jim brzká smrt dehydratací...
Celý děj Malého prince, odehrávající se v poušti na Zemi a na dalších různých planetkách, je ve své podstatě jednoduchý, nicméně každá z kapitol nese v sobě nějaké to tajemství, které se na jejím konci vysvětlí. Tím tajemstvím je podstata života.
Na jednotlivých postavách autor za pomoci alegorie ukazuje negativa lidských povah. Postava letce je Exupéry sám jako dospělý, postava malého prince je Exupéry v dětství a dítě ukryté v něm.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1977 (4. vydání). Z francouzského originálu Le petit prince přeložila Zdeňka Stavinohová. Ilustroval Antoine de Saint-Exupéry. Počet stran: 100.

HLAVNÍ POSTAVA:

malý princ - malý chlapec střední postavy, blonďaté vlasy, červenomodrý kabátek a meč; hodný, laskavý a milý

STRUČNÝ OBSAH:

Tato kniha vypráví o pilotovi, který jednoho dne ztroskotal na Sahaře, kde potkal malého prince. Ten jej požádal o to, aby mu nakreslil beránka. Po dlouhém přemlouvání mu pilot nakreslí bedničku, uvnitř které je beránek zavřený. A princ je spokojený.
Malý princ pak začal pilotovi vyprávět svůj příběh o tom, jaké planetky navštívil a koho na nich potkal.

Princ pocházel z planetky B612, kterou opustil, neboť zapochyboval o lásce květiny k němu. Růže, jež mu tam vykvetla, totiž myslela jen na sebe.

Na planetě Zemi se setkal s liškou, která chtěla, aby si ji princ ochočil, aby mohli být navždy přátelé. Lišku si ochočil a byla pro něj jedinou, tak jako jeho růže.

Během vyprávění pilotovi došla voda, a tak se i s malým princem vydali vodu hledat. Našli studnu. Pilot poslouchal noční rozhovor prince s hadem, který mu řekl, že ho vrátí zpět na jeho planetku. Další noc had uštkl prince. Pilot byl zděšením bez sebe, ale zbytečně. Princ neumřel, pouze se vrátil na svoji planetku...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jey Tenshi, 03.06.2014

   
­­­­

Výpisek Malý princ (20) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (20)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­