ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Saint-Exupéry Antoine de (*29.06.1900 - †31.07.1944)

­­­­

Malý princ (25)

  • literární žánr: fiktivní autobiografie, filozofická pohádka

Antoine de Saint-Exupéry nechal Malého prince poprvé publikovat u nakladatelství Reynal & Hitchcock v New Yorku roku 1943, ve Francii bylo vydáno až v roce 1946. Exupéry ho začal psát v létě roku 1942 a knihu si sám i ilustroval. Dílo zrálo v průběhu psaní, několikrát bylo opravováno. Jsou známy nejméně 4 rukopisy Malého prince. Do dnešní doby bylo dílo přeloženo do více než 250 jazyků a dialektů, bylo využito jako předloha k muzikálu, animovanému seriálu, divadelní hře, loutkovému divadlu či baletu. Malý princ je některými autory označován za pohádkovou fantazii či kosmickou pohádkou. Dílo není určeno pouze dětem, ale své si v ní najdou i ostatní generace.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2005 (12. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Le petit prince přeložila Zdeňka Stavinohová. Ilustroval sám Antoine de Saint-Exupéry. Počet stran: 93. ISBN: 80-00-01462-9.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Francouzský autor, narozený roku 1900. Jeho otec zemřel, když byl ještě malý. Jeho matka chtěla, aby její děti měly šťastné dětství, a proto hodně času trávily děti na zámku její pratety. Studoval společně se svým bratrem na jezuitském gymnáziu. Již v dětství psal básně a obdivoval piloty.
V roce 1916 Antoine a jeho bratr ve Švýcarsku složili maturitu. Chtěl jít na námořní akademii v Paříži. Nedostal se, a tak se zapsal na architekturu. Studium však nedokončil. V té době se seznámil se spisovatelskou komunitou, kde potkal Louisou de Vilmorinovou, s níž se později zasnoubil.
V roce 1921 nastoupil do letecké armády, avšak roku 1923 se těžce zranil. Chtěl se i přesto k létání vrátit, ale Louisa si to nepřála. Proto se s ní rozvedl.
Roku 1926 nastoupil k letecké poštovní společnosti. Později působil i v Buenos Aires. O svém příběhu, jak se ztratil při přeletu And, napsal knihu Noční let.
Po návratu do Francie se stal uznávaným členem literárních kruhů. Často v kavárnách vášnivě diskutoval o literatuře. Přivydělával si psaním reportáží ze svých cest.
V roce 1931 se oženil s Consuelou Suncín de Sandovalovou a byl jmenován čestným rytířem legie. Pokusil se o dálkový přelet na trase New York - Ohnivá země, ale havaroval. Do druhé světové války nastoupil navzdory nesouhlasu lékařů. Několikrát porušil limit letů, které mohl létat a byl údajně jeden z nejodvážnějších letců, přestože nebyl v dobrém zdravotním stavu. Poslední jeho let byl z Korsiky směrem na Francii, ale z tohoto letu se již nevrátil. Jeho smrt není doložena.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

malý princ - malý chlapec z asteroidu B612; zamilován do své růže, ale i přesto ji opustí a vydá se na cesty; na svět se dívá dětskýma očima; má blonďaté vlasy a nosí zelené oblečení a šálu; má dobrou představivost a je velmi bystrý
letec - dospělý člověk, který jako dítě zažíval to samé co malý princ; viděl, že dospělí se dívají na svět jen skrze čísla, ale i přesto dospěl a stal se obyčejným dospělým; když potkal malého prince, uvědomil si to a měl pro něj pochopení

DĚJ:

Příběh začíná, když letec ztroskotá na Sahaře. Porouchá se mu motor a musí nouzově přistát. Ve chvíli, kdy opravuje letadlo, se na scéně objeví malý blonďatý chlapec a poprosí letce o nakreslení beránka. Letec uposlechne, ale stále nevěří, že by uprostřed pouště mohl být malý chlapec.

Letec uměl nakreslit jen hroznýše se slonem uvnitř, tak jej nakreslil. Čekal od malého prince, že mu řekne, že je to klobouk. Malý princ měl představivost a dokázal si představit, co to doopravdy je. Malému princovi se obrázek nezamlouval, protože chtěl beránka. Letec se tedy pustil do kreslení beránka. Jenže když beránka dokreslil, malý princ mu řekl, že je moc starý. Nakreslil jiného a malý princ měl znovu další a další připomínky. Nakonec letec nakreslil bedýnku a řekl, že beránek je uvnitř. Malý princ byl nadšený.

Po dlouhém rozhovoru se malý princ rozpovídá o svém příběhu, jak opustil svoji planetku a růži, jak se vydal na cesty. Jeho příběh začal tím, že na jeho asteroid přiletělo semínko, z něhož vyrostla pro malého prince neobvyklá květina. Myslel si, že je jediná na světě. Byla to pro nás obvyklá růže, ale malý princ byl nadšen. Jakmile květinu poznal, přišla mu krásná a výjimečná. Po čase však zjistil, že je panovačná i namyšlená a rozhodl se odejít. Opustil svou planetku a vydal se na výpravu.

Při této cestě potkal mnoho lidí se špatnými i dobrými vlastnostmi, poznával různé části vesmíru. Potkal pijáka, krále, byznysmena...ti mu ukázali špatné vlastnosti. Pak se dostal na Zemi a potkal lišku. Ta ho naučila, co je přátelství a láska. Malý princ na Zemi zjistil, že existují tisíce a tisíce dalších růží. Liška jej naučila tomu, že ta jeho je jedinečná a že to je ta Jeho růže. To v malém princi probudilo touhu po domově.

Pak potkal hada, s nímž se domluvil, že uvolní jeho duši z těla. Chtěl, aby se jeho duše dostala zpět k růži. Poté potkal letce, kterému to všechno povyprávěl. A následně spolu našli studnu, díky čemuž na poušti přežili a letci se podařilo spravit letadlo. Malého prince had poslal zpátky domů...

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha byla skvělá - asi nejzajímavější, co jsem kdy četl. Oceňuji velmi zajímavý příběh napsaný v krátké knize. Velmi se mi líbila myšlenka knížky, kterou jsem ale pochopil až teď, když jsem starší. I přesto bych knihu doporučil všem věkovým kategoriím.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 31.08.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Antoine de Saint-Exupéry - Malý princ (25)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­