ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Erben Karel Jaromír (*07.11.1811 - †21.11.1870)

   
­­­­

Kytice (souhrn balad) (13)

Klasická sbírka balad z poloviny 19. století, považovaná za vrchol obrozeneckého romantismu i za jednu z nejoblíbenějších básnických knih v české poezii vůbec.
Erben vložil do Kytice především rozmanité epické skladby, jejichž základní součástí je baladický prvek přítomný v mnoha rovinách, ať už se jedná o báje s nadpřirozenými bytostmi nebo o pověsti, vztahující se k nejrůznějším svátkům a legendám. Náměty nacházel autor na nejrůznějších místech a zároveň se v nich pokusil využít jak lidovou slovesnost, tak i postupy, odpovídající tradicím evropských literatur 18. a 19. století. Erben dokázal i dovedně fabulovat jádro svých příběhů, které často vycházely z konfliktů člověka s mytologickými postavami a mocnostmi či z násilného porušení přírodního řádu. Tato střetnutí byla mnohdy způsobena činem, pramenícím ze zloby, z dobré či špatné vůle nebo i z náhodného a neúmyslného aktu. A tak se do středu autorovy pozornosti dostal rozpor mezi jedincem s jeho přirozenými možnostmi a světem odlišných či iracionálních dimenzí. V těchto sporech nabýval vrchu ortel, vynesený z hlediska jakéhosi vyššího morálního zákona a trestající činy mimo rámec obvyklého lidského konání.

Dílo se skládá ze 13 básní:
Kytice
Poklad
Svatební košile
Polednice
Zlatý kolovrat
Štědrý den
Holoubek
Záhořovo lože
Vodník
Vrba
Lilie
Dceřina kletba
Věštkyně (Úlomky)

OBSAH JEDNOTLIVÝCH BALAD:

Kytice
Dětem zemřela matka a ony chodily každý den na její hrob. Matka se proměnila v kvítek. Děti ji poznaly po dechu - mateří dech = mateřídouška. Matka představuje vlast, sirotci národ.

Poklad
Žena šla na Velký pátek ke kostelíčku. Na cestě, kde vždy stával kámen, najednou byla otevřená skála. Žena uvnitř našla stříbro, zlato. Odnesla si ho domů a dítě nechala ve skále. V kostele skončilo modlení. Skála zmizela. Zlato a stříbro se proměnilo v hlínu a kamení. Žena plakala. Za rok, na Velký pátek, se skála znovu objevila. Žena vešla dovnitř, popadla své dítě a utíkala pryč. Ani trochu z toho bohatství si nevzala.

Svatební košile
Dívka se modlí, aby se už její milý vrátil z ciziny. Nikdo jiný jí na tom světě nezbyl. Rodiče i sourozenci už byli po smrti. V noci klepe její milý na okno a říká, ať s ním jde, že se stane jeho ženou. Jdou lesem a postupně jí milý zahazuje její modlitební knížky, růženec a křížek. V uzlíku s sebou měla ještě košile, které šila, když byl milý pryč. Přivedl ji na hřbitov, pochopila, že on už je taky mrtvý. Běžela se schovat. Modlila se. Ráno zakokrhal kohout a vše ustalo. Na každém hrobě byl útržek z košile.

Polednice
Matka zavolala na své nezbedné dítě polednici. Když polednice skutečně přišla, matka své dítě bránila, tiskla ho k sobě tak silně, až ho zadusila.

Zlatý kolovrat
Král si chce vzít za ženu Dorničku, nevlastní dceru staré babice. Babice se svou dcerou mají doprovodit Dorničku na hrad. V lese ji ale zabijí, useknou jí hnáty a vypíchnou oči. Matka pak vydává svoji vlastní dceru za Dorničku (byly si podobné). Konala se svatba. Král musel odjet. Vlastní dcera si koupila od chlapce zlatý kolovrat za nohy, přeslici za ruce a kužel za oči. Stařeček pak hnáty a oči vrátil Dorničce a pomocí živé vody tělo opět srostlo. Král se vrátil na hrad a chtěl, aby mu jeho žena něco upředla. Když začala příst, kolovrat řekl pravdu o mordu. Král jel hledat Dorničku a našel ji. Babice i s dcerou našly v hlubokém lese to, co samy udělaly Dorničce. Vlci je roztrhali.

Štědrý den
Dvě dívky, Hana a Marie, uvidí ve vodní hladině svou budoucnost. Hana viděla svatbu a Marie spatřila kostel a rakev. Marie už se Haniny svatby nedožila. Za rok už žádné dívky k jezeru nešly. Lépe je nic nevědět, než poznat strašlivou jistotu.

Holoubek
Vdova želela po manželovi, ale do měsíce si vzala jiného. Na hrobu jejího bývalého sedával holoubek, který zpíval pravdu. Žena cítila vinu, nemohla se jí zbavit, a tak se utopila.

Záhořovo lože
Poutník (mládenec) šel lesem a potkal lesního muže. Ten jej chtěl zabít, ale poutník mu řekl, že jde do pekla a že mu z pekla pošle zprávu. Lesní muž byl udiven, protože tohle mu ještě nikdo neřekl, a tak poutníka pustil.
Poutník se vrátil z pekla a říkal, že znamením kříže donutil satana, pekelného knížete, rozkázat ďáblu, ať vrátí krvavý zápis. Ďábel však odmítl, a tak ho satan nechal vykoupat v pekelné koupeli (z jedné strany hoří, z druhé strany mrzne). Ďábel odmítl vydat zápis. Dal mu tedy satan obejmout pekelnou děvu (železná děva, jež ho drtila). Ani pak však ďábel nechtěl vydat krvavý zápis. Ale když uslyšel, že ho dají na lože Záhořovo (mučící lože), lekl se a ihned zápis vydal. Lesní muž se lekl, protože Záhoř byl on. Bál se, co ho čeká v pekle, prosil o odpuštění. Poutník řekl, že má klečet tak dlouho, dokud se zase nevrátí. Po několika letech šel lesem stařeček s jinochem a řekl mu, ať mu donese vodu. Jinoch jde tedy hledat vodu. Najde hýbající se pařez, lekne se a jde to říct stařečkovi. Ten přijde k pařezu - je to Záhoř, který tam pořád klečí - a řekne mu, že mu přináší pokoj. Povídá: "Amen", a oba zemřou.

Vodník
Dcera šla k jezeru a vodník ji stáhl pod hladinu. Měli spolu dítě. Prosila ho, aby se mohla jít ještě rozloučit s matkou. Přemluvila ho, on si však nechal u sebe jako pojistku jejich dítě a řekl jí, ať se vrátí do půlnoci.
Půlnoc odbila a vodník bouchal na dveře. Matka však svou dceru držela uvnitř. Zpoza dveří se ozval řev dítěte, pak najednou utichl a něco spadlo. Vodník odešel. Matka otevřela dveře a na zemi viděla tělíčko bez hlavy a hlavu bez tělíčka.

Vrba
Muž říká ženě, že večer jde spát celá svěží a zdráva a v noci vypadá jako mrtvá. Ona říká, že jí to je souzeno. Bába mu řekla, že její duše je v noci ve stromu (vrbě). On strom uťal a jeho žena zemřela. Byl nešťastný a ptal se vrby, co má dělat. Hlas mu poradí, aby z jejích prkének udělal kolébku pro syna. Bude to, jako by ho matka chovala. A až syn vyroste, bude dělat z proutí píšťaličky a tak bude rozmlouvat se svou matkou.

Lilie
Umřela mladá dívka. Na jejím hrobě rostl vřes a vyrostla tam také lilie. Projížděl tudy pán na lov a když spatřil lilii, chtěl, aby mu ji sluha utrhl. Třetí den se z ní stane žena. Pán si ji vezme za manželku a slíbí, že ji bude chránit před sluncem (postaví zeď). Žena porodila dítě. Pán musel odjet ke králi a pověřil svou matku, ať se o jeho ženu stará. Jeho matka nechala strhnout zeď, jež chránila ženu. Pán přijede zpátky a zjistí, že jeho dítě je mrtvé a po jeho paní zůstala zvadlá lilie.

Dceřina kletba
Žena zabije své dítě. Matce říká, že se jde oběsit. Chlapci, který se s ní těšíval, vzkazuje: "Požehnání, červa v duši do skonání, že jí zrádně mluvíval." Matka se ptá, co zanechá dcera jí. A dcera jí odpoví, že ji proklíná, že ji proklíná za to, že jí to dovolila.

Věštkyně (Úlomky)
Věštkyně (Libuše), předpovídající budoucnost českého národa (lepší časy).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciána, 28.06.2010

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Boháč a chudák (Pohádky)
-Dceřina kletba (Kytice), Dceřina kletba (Kytice) (2), Dceřina kletba (Kytice) (3)
-Dobře tak, že je smrt na světě (Pohádky)
-Holoubek (Kytice), Holoubek (Kytice) (2), Holoubek (Kytice) (3)
-Král tchoř (Pohádky)
-Kytice, Kytice (2), Kytice (3), Kytice (4), Kytice (5), Kytice (6), Kytice (7), Kytice (8), Kytice (9), Kytice (10), Kytice (11), Kytice (12)
-Kytice (balady Poklad a Zlatý kolovrat)
-Kytice (balady Vodník a Polednice)
-Kytice (Kytice), Kytice (Kytice) (2)
-Kytice (několik balad), Kytice (několik balad) (2), Kytice (několik balad) (3), Kytice (několik balad) (4), Kytice (několik balad) (5), Kytice (několik balad) (6), Kytice (několik balad) (7), Kytice (několik balad) (8)
-Kytice (rozbor), Kytice (rozbor) (2), Kytice (rozbor) (3), Kytice (rozbor) (4), Kytice (rozbor) (5), Kytice (rozbor) (6)
-Kytice (souhrn balad), Kytice (souhrn balad) (2), Kytice (souhrn balad) (3), Kytice (souhrn balad) (4), Kytice (souhrn balad) (5), Kytice (souhrn balad) (6), Kytice (souhrn balad) (7), Kytice (souhrn balad) (8), Kytice (souhrn balad) (9), Kytice (souhrn balad) (10), Kytice (souhrn balad) (11), Kytice (souhrn balad) (12), Kytice (souhrn balad) (13), Kytice (souhrn balad) (14), Kytice (souhrn balad) (15), Kytice (souhrn balad) (16), Kytice (souhrn balad) (17), Kytice (souhrn balad) (18)
-Kytice balad, Kytice balad (2)
-Kytice z pověstí národních, Kytice z pověstí národních (2), Kytice z pověstí národních (3), Kytice z pověstí národních (4)
-Kytice z pověstí národních (rozbor)
-Lilie (Kytice), Lilie (Kytice) (2), Lilie (Kytice) (3)
-O třech přadlenách (O třech přadlenách a jiné pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2)
-Poklad (Kytice), Poklad (Kytice) (2), Poklad (Kytice) (3)
-Polednice (Kytice), Polednice (Kytice) (2), Polednice (Kytice) (3), Polednice (Kytice) (4), Polednice (Kytice) (5), Polednice (Kytice) (6)
-Rozum a Štěstí (Pohádky)
-Svatební košile (Kytice), Svatební košile (Kytice) (2), Svatební košile (Kytice) (3), Svatební košile (Kytice) (4)
-Štědrý den (Kytice), Štědrý den (Kytice) (2), Štědrý den (Kytice) (3)
-Tak svět odplácí (Pohádky)
-Věštkyně (Kytice)
-Vodník (Kytice), Vodník (Kytice) (2), Vodník (Kytice) (3), Vodník (Kytice) (4), Vodník (Kytice) (5)
-Vrba (Kytice), Vrba (Kytice) (2), Vrba (Kytice) (3)
-Záhořovo lože (Kytice), Záhořovo lože (Kytice) (2), Záhořovo lože (Kytice) (3)
-Zlatovláska
-Zlatý kolovrat (Kytice), Zlatý kolovrat (Kytice) (2), Zlatý kolovrat (Kytice) (3), Zlatý kolovrat (Kytice) (4), Zlatý kolovrat (Kytice) (5), Zlatý kolovrat (Kytice) (6)
Čítanka-Bůh ví, čím člověka trestati (Pohádky)
-Chlapcovi (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Chlácholiti dítě (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Chléb váleti (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Co dělají prsty? (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Co jsou prsty? (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Čert a Cigán (Pohádky)
-Červená karkulka (Pohádky)
-Dceřina kletba (Kytice)
-Děvčeti (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Dítě buditi (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Dlouhý, Široký a Bystrozraký (Pohádky)
-Dobré děti (Pohádky)
-Dobrou noc
-Hadí koruna (Pohádky)
-Holoubek (Kytice)
-Hvězda
-Ilja Muromec a Slavík loupežník (Pohádky)
-Jabloňová panna
-Jezinky (Pohádky)
-Kolíbavky (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Kostelíček (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Král tchoř (Pohádky)
-Kurent a člověk (Pohádky)
-Kytice (celá kniha / e-book)
-Kytice (Kytice)
-Lilie (Kytice)
-Lipka (Pohádky)
-Myška (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Myška a pět prstů (Prostonárodní české písně a říkadla)
-O hloupém Peciválovi (Pohádky)
-O hloupém vlkovi (Pohádky)
-O Ivanovi hlupci (Pohádky)
-O třech královicích (Pohádky)
-O žabce královně (Pohádky)
-Obuchu, hýbej se! (Pohádky)
-Pohádka o Bídě jednooké (Pohádky)
-Pohádky (celá kniha / e-book)
-Poklad (Kytice)
-Polednice (Kytice)
-První májová noc
-Rubáš (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Sirotek (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Sirotkovo lůžko
-Smolný var
-Sněhurka (Pohádky)
-Soud a smír (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Svatební košile (Kytice)
-Špalíček (Pohádky)
-Štědrý den (Kytice)
-Štěstí a neštěstí (Pohádky)
-Třepati ručkama (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Tři zlaté vlasy děda Vševěda (Pohádky)
-Tulák
-Vařiti kašičku (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Věštkyně (Kytice)
-Vodník (Kytice), Vodník (Kytice) (2)
-Vražednice
-Vrba (Kytice)
-Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských, Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (2), Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (3), Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (4)
-Zakletá dcera (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Záhořovo lože (Kytice)
-Zlatovláska (Pohádky)
-Zlatý kolovrat (Kytice), Zlatý kolovrat (Kytice) (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Jaromír Erben - Kytice (souhrn balad) (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­