ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Erben Karel Jaromír (*07.11.1811 - †21.11.1870)

­­­­

Kytice (souhrn balad) (10)

Kytice je jediná sbírka básní, kterou Erben vydal. Poprvé vyšla roku 1853 a obsahuje 13 skladeb. Básně jsou lyrickoepického žánru, psané převážně formou balady. Najdeme zde ale i jiné druhy lidové epiky, například pohádku (Zlatý kolovrat), pověst (Věštkyně) a legendu (Záhořovo lože).

ZÁKLADNÍ MOTIVY BÁSNÍ:

Boj člověka s přírodou, víra v nadpřirozené síly, základní vztahy mezi lidmi a hlavně vztah matky a dítěte, motiv viny a trestu. Také jsou hlavní postavy často nuceny volit, ale nevyhnou se tragédii. Většinou je čeká vysoký a nevyhnutelný trest.

OBSAH BÁSNÍ:

Kytice
Úvodní báseň. Dětem zemřela matka a ony chodí každý den navštěvovat její hrob. Matce se dětí zželí, a proto se promění v květ. Děti ji poznají po dechu a pojmenují ji mateřídouška - mateří dech. Autor zde přirovnává své pověsti ke kytici uvité z mateřídoušky.

Poklad
Zde je využit námět Velkého pátku, kdy se odkrývají poklady. Matka s dítětem objeví jeskyni, kde najde spoustu zlata. Nabere si plnou náruč a dítě zapomene uvnitř. Jakmile ale vyjde ven, skála zmizí a dítě s ní, a zlato, které drží v náručí, se promění v kamení. Matka se poleká a začne své dítě hledat a volat na něj. Po roce se v modlitbách k dítěti vrací, chce jen jeho záchranu a bohatství už ji neláká.

Svatební košile
Tato balada vypráví o dívce, která čeká na svého milého, až se vrátí z ciziny. Modlí se a prosí, aby se jí vrátil. Najednou její milý zaklepe v noci na okno a spěchá s ní na hřbitov. Cestou jí vezme modlitební knížky, růženec a křížek. Dívka pozná, že není živý a ukryje se v márnici, kde se jí díky modlitbám podaří přečkat do bílého dne.

Polednice
O čem tato balada vypráví? O matce, která se rozhněvá na své dítě a zavolá na něj Polednici. Nakonec svého činu lituje, a jak se ho snaží zachránit, v náručí ho zadusí.

Zlatý kolovrat
Pohádka o Dorničce, která se měla stát ženou krále. Její nevlastní matka a sestra jí ale závidí, proto ji v lese zabijí a odnesou si její ruce, nohy a oči. Nevlastní sestra se stane ženou krále. V lese Dorničku najde stařeček, který její ruce, nohy a oči vymění se zlou sestrou za zlatý kolovrátek, přeslici a kužel. Později živou vodou Dorničku oživí. Když nevlastní sestra přede na kolovrátku, kolovrat zpívá písničku o tom, že to byla ona s matkou, kdo Dorničku zabil. Král vše slyší a potrestá je - dobro vítězí nad zlem.

Štědrý den
Dvě sestry touží po poznání budoucnosti, tak prosekají o půlnoci led. Jedna v odrazu vody vidí svého nastávajícího, ale druhá vidí kostel a v něm rakev. Oběma se jejich vidiny vyplní.

Holoubek
Mladá žena zabije svého muže a znovu se vdá. Nad jeho hrobem ale zpívá holoubek o její vině. Žena má špatné svědomí, které ji dožene k sebevraždě.

Záhořovo lože
Záhoř je vrah, který zabíjí pocestné. Jednou chce zabít poutníka, jenž mu řekne, že jde do pekla. Záhoř ho nechá jít s tím, že mu pak popíše peklo. Když se poutník vrací zpět, popisuje mu, že tam na Záhoře mají přichystané mučící lože - "Záhořovo lože". Záhoř začne litovat toho, co provedl a změní se v lepšího člověka. Nakonec je mu udělena milost a dostane se do nebe.

Vodník
Vypráví o neposlušné dceři, která se utopí a stane se vodníkovou ženou. Po nějaké době smí navštívit svoji matku pod podmínkou, že se brzy vrátí. Vodníkovi zanechává své dítě. Matka ji ale přemlouvá, nepustí ji, aby odešla, tak se vodník pomstí a zabije dítě.

Vrba
Pojednává o ženě, která byla ve dne živá a v noci se vtělila do vrby. Jejímu manželovi to bylo divné, tak vrbu pokácel. Žena v tu chvíli zemřela. Dostal ještě radu, aby z jejího dříví postavil kolébku jejich synovi, ve které bude jako v matčině náručí.

Lilie
Balada o dívce, která se po smrti vtělí v lilii. V noci jako dívka okouzlí muže a stane se jeho ženou. Muž lilii chrání zdí před sluncem. Jeho matka však dá zeď zbořit a tím dívku zahubí.

Dceřina kletba
Rozmluva matky s dcerou, která zabila své dítě. Chce se nechat oběsit a před svou smrtí prokleje matku za to, že ji tolik rozmazlila.

Věštkyně
Je zde využit motiv proroctví a věštkyně jako Libuše předpovídá osudy českého národa.

KOMPOZICE SKLADBY:

Přesný stavební záměr, tzn. vzájemně si tematicky odpovídají básně první a poslední, druhá a předposlední atd.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Jazykové prostředky jsou spjaty s obsahem. Autor využívá zvukomalby ("a na topole podlé skal / zelený mužík zatleskal" - Vodník), lidových prostředků, živých dialogů.
Popis osob je stručný, ale názorný a stejně tak i líčení krajiny je úsporné, avšak názorné.

Anafora - opakování shodného slova nebo skupiny slov na začátku za sebou jdoucích veršů ("Kde's má Dorničko! Kde jsi? Kde Jsi? / Kde's má roztomilá?" - Zlatý kolovrat)

Epifora - opakování slov nebo skupiny slov na konci za sebou jdoucích vět nebo veršů ("Co to máš na té tkaničce, / na krku na té tkaničce?" - Svatební košile)

Apostrofa - oslovení ("Mateřídouško vlasti naší milé, ..." - Kytice)

Metafora - přenášení významu na základě podobnosti

Epiteton - básnický přívlastek

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Werča Hubáčková, 17.03.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Boháč a chudák (Pohádky)
-Dceřina kletba (Kytice), Dceřina kletba (Kytice) (2), Dceřina kletba (Kytice) (3)
-Dobře tak, že je smrt na světě (Pohádky)
-Holoubek (Kytice), Holoubek (Kytice) (2), Holoubek (Kytice) (3)
-Král tchoř (Pohádky)
-Kytice, Kytice (2), Kytice (3), Kytice (4), Kytice (5), Kytice (6), Kytice (7), Kytice (8), Kytice (9), Kytice (10), Kytice (11), Kytice (12)
-Kytice (balady Poklad a Zlatý kolovrat)
-Kytice (balady Vodník a Polednice)
-Kytice (Kytice), Kytice (Kytice) (2)
-Kytice (několik balad), Kytice (několik balad) (2), Kytice (několik balad) (3), Kytice (několik balad) (4), Kytice (několik balad) (5), Kytice (několik balad) (6), Kytice (několik balad) (7), Kytice (několik balad) (8)
-Kytice (rozbor), Kytice (rozbor) (2), Kytice (rozbor) (3), Kytice (rozbor) (4), Kytice (rozbor) (5), Kytice (rozbor) (6)
-Kytice (souhrn balad), Kytice (souhrn balad) (2), Kytice (souhrn balad) (3), Kytice (souhrn balad) (4), Kytice (souhrn balad) (5), Kytice (souhrn balad) (6), Kytice (souhrn balad) (7), Kytice (souhrn balad) (8), Kytice (souhrn balad) (9), Kytice (souhrn balad) (10), Kytice (souhrn balad) (11), Kytice (souhrn balad) (12), Kytice (souhrn balad) (13), Kytice (souhrn balad) (14), Kytice (souhrn balad) (15), Kytice (souhrn balad) (16), Kytice (souhrn balad) (17), Kytice (souhrn balad) (18), Kytice (souhrn balad) (19)
-Kytice balad, Kytice balad (2)
-Kytice z pověstí národních, Kytice z pověstí národních (2), Kytice z pověstí národních (3), Kytice z pověstí národních (4)
-Kytice z pověstí národních (rozbor)
-Lilie (Kytice), Lilie (Kytice) (2), Lilie (Kytice) (3)
-O třech přadlenách (O třech přadlenách a jiné pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2)
-Poklad (Kytice), Poklad (Kytice) (2), Poklad (Kytice) (3)
-Polednice (Kytice), Polednice (Kytice) (2), Polednice (Kytice) (3), Polednice (Kytice) (4), Polednice (Kytice) (5), Polednice (Kytice) (6)
-Rozum a Štěstí (Pohádky)
-Svatební košile (Kytice), Svatební košile (Kytice) (2), Svatební košile (Kytice) (3), Svatební košile (Kytice) (4)
-Štědrý den (Kytice), Štědrý den (Kytice) (2), Štědrý den (Kytice) (3)
-Tak svět odplácí (Pohádky)
-Věštkyně (Kytice)
-Vodník (Kytice), Vodník (Kytice) (2), Vodník (Kytice) (3), Vodník (Kytice) (4), Vodník (Kytice) (5)
-Vrba (Kytice), Vrba (Kytice) (2), Vrba (Kytice) (3)
-Záhořovo lože (Kytice), Záhořovo lože (Kytice) (2), Záhořovo lože (Kytice) (3)
-Zlatovláska
-Zlatý kolovrat (Kytice), Zlatý kolovrat (Kytice) (2), Zlatý kolovrat (Kytice) (3), Zlatý kolovrat (Kytice) (4), Zlatý kolovrat (Kytice) (5), Zlatý kolovrat (Kytice) (6)
Čítanka-Bůh ví, čím člověka trestati (Pohádky)
-Chlapcovi (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Chlácholiti dítě (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Chléb váleti (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Co dělají prsty? (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Co jsou prsty? (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Čert a Cigán (Pohádky)
-Červená karkulka (Pohádky)
-Dceřina kletba (Kytice)
-Děvčeti (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Dítě buditi (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Dlouhý, Široký a Bystrozraký (Pohádky)
-Dobré děti (Pohádky)
-Dobrou noc
-Hadí koruna (Pohádky)
-Holoubek (Kytice)
-Hvězda
-Ilja Muromec a Slavík loupežník (Pohádky)
-Jabloňová panna
-Jezinky (Pohádky)
-Kolíbavky (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Kostelíček (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Král tchoř (Pohádky)
-Kurent a člověk (Pohádky)
-Kytice (celá kniha / e-book)
-Kytice (Kytice)
-Lilie (Kytice)
-Lipka (Pohádky)
-Myška (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Myška a pět prstů (Prostonárodní české písně a říkadla)
-O hloupém Peciválovi (Pohádky)
-O hloupém vlkovi (Pohádky)
-O Ivanovi hlupci (Pohádky)
-O třech královicích (Pohádky)
-O žabce královně (Pohádky)
-Obuchu, hýbej se! (Pohádky)
-Pohádka o Bídě jednooké (Pohádky)
-Pohádky (celá kniha / e-book)
-Poklad (Kytice)
-Polednice (Kytice)
-První májová noc
-Rubáš (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Sirotek (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Sirotkovo lůžko
-Smolný var
-Sněhurka (Pohádky)
-Soud a smír (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Svatební košile (Kytice)
-Špalíček (Pohádky)
-Štědrý den (Kytice)
-Štěstí a neštěstí (Pohádky)
-Třepati ručkama (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Tři zlaté vlasy děda Vševěda (Pohádky)
-Tulák
-Vařiti kašičku (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Věštkyně (Kytice)
-Vodník (Kytice), Vodník (Kytice) (2)
-Vražednice
-Vrba (Kytice)
-Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských, Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (2), Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (3), Vybrané báje a pověsti národní jiných větví slovanských (4)
-Zakletá dcera (Prostonárodní české písně a říkadla)
-Záhořovo lože (Kytice)
-Zlatovláska (Pohádky)
-Zlatý kolovrat (Kytice), Zlatý kolovrat (Kytice) (2)
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Jaromír Erben - Kytice (souhrn balad) (10)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)